| Spinozaking a întrebat:

Fratilor, serios intreb si sper sa nu mi se mai stearga intrebarea, universul e o holograma?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se stie, e doar o speculatie.

| Spinozaking explică (pentru doctorandus):

Dar s-a demonstrat cumva ca cica nu am avea liberul arbitru mereu, adica am putea fi controlati?

| doctorandus a răspuns (pentru Spinozaking):

In primul rand stiinta nu a aflat daca oamenii ar avea liber arbitru. In al doilea rand, compatibilismul nu vede nicio contradictie intre determinism si liber arbitru.

| Spinozaking explică (pentru doctorandus):

Adica? ca nu inteleg, deci am putea fi controlati sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Spinozaking):

Ideea ca am fi "controlati" e cam paranoica. Determinism inseamna altceva.

| Spinozaking explică (pentru doctorandus):

Asa se zice ca daca universul e o holograma am fi controlati!

| onneshhott a răspuns:

Recomand seria de filme Matrix si un cui bun.
hee hee)

| CristianAlin12345 a răspuns:

Sunt o multime de teorii despre univers, dar ce iti pot spune e ca niciodata nu vom ajung la raspunsul absolut despre el. E prea complex pentru noi. Ce putem sa face e doar sa ne dam cu presupusul. Degeaba stai si te gandesti ce ar putea fi, de unde a aparut, cum a aparut, etc. pentru ca nu vei face decat sa te pierzi in intrebari!