| Feri5 a întrebat:

Sunt băiat, am 15 ani și am 1.80 (aproape). De genul meu, sunt cam pitic pentru că am colegi care sunt cu mult mai înalți decât mine. Aș dori să știu cum aș putea să mai cresc în înălțime, măcar 9 cm. Îmi doresc să fiu înalt... Părinții mei nu sunt nici ei foarte înalți, dar ar avea cam așa: mama - 1.60m, tata - 1.80m. Cum aș putea să fiu mai înalt? Pls, ofer funda!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Astfel de intrebari care ma dispera pe TPU, la 15 ani si 1.80 si cica ceilalti sunt inalti tare, dar ce au mancat numai pui de astia injectati cu steroizi? Si de cand a fi inalt este un criteriu de viata buna, eu zic ca mai bine scund si inteligent decat inalt ca bradul si prost ca gardul.
Si eu vad adolescenti inalti tare in ziua de azi care si-au depasit media parintilor lor cu mult, dar e de la mancare si ce se pune in ea!
1.80 nu este o inaltime mica!

| Catrice a răspuns:

Aproape 1,80 vine 1, 71 de fapt, nu?

| Frank51 a răspuns:

Cam pitic tu asa la 1.80, măcar un 2.10 vrei nu? Cam acolo ar fi înălțimea ideala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Vrei sa mai cresti? Vrei sa ti se spuna "Nepotu' lui fura becuri?"

| Zuzu1991 a răspuns:

In ce clasa esti mama?!?
sunt toti baschetbalisti de top sau ce?!?
1.80 mult pentru un adult, iar tu, ca baiat poti sa mai cresti pana la 24 de ani, ce balari vrei sa ajungi? inaltimea ta? rolling on the floor

| NotNamed a răspuns:

Daca tu la 1.80 la 15 ani esti pitic...Eu la 1.75 18 ani sunt bacterie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar ai 1, 80, bucură-te. Alții doar visează să fie așa

| MValentin a răspuns:

La 15 ani cu 1.80 înălțime te consideri scund? Ai criterii ciudate...

| Flavianadx a răspuns:

La 1.80 chiar esti pici laughing glumesc
Baga inot, handbal, volei si mai cresti. Sa stii ca e posibil sa mai cresti si fara sa faci nimic.

| Whitesnake99 a răspuns:

Vrei un raspuns absurd la o intrebare asa absurda? Hormon de crestere - HGH sau GH in engleza. Folosit in general de culturisti impreuna cu steroizii anabolizanti. Daca vrei neaparat sa fii urias. Daca il incepi de pe acum, pana la 21 de ani o sa ai minim 1.85. Dar si efectele secundare s-ar putea sa-ti distruga restul vietii si in plus costurile sunt uriase. Daca il incepi dupa ce ti se termina procesul natural de crestere (21-22 ani) e degeaba, nu mai are niciun efect. E posibil sa mai cresti si natural oricum, genetica e foarte impredictibila. Am un prieten de varsta mea (21 ani) are 1.72m. Parintii mici amandoi de inaltime (sub 1.7 tatal, mama si mai mica), bunicii pe ambele parti la fe foarte mici. Fratele lui mai mic cu 3 ani are 1.85-1.87. Asa ca nu stii niciodata.

| Yurim a răspuns:

Hmm. stai calm nu ești deloc pitic la vârsta de 15 ani. Înălțimea se dezvolta până la vârsta de 20 de ani. Deci stai calm, sigur vei mai creste. Totuși dacă vrei un sport poți încerca înotul, handbal, volei...etc
Nu recomand baschet deoarece deteriorează coloana. Sănătate :*

| xyqmii a răspuns:

Alimentatie:
Incearca sa ai o masa cat mai echilibrata in nutrienti si carbohidrati si incearca sa bei in fiecare zi un pahar cu lapte(ajuta oasele sa devina mai puternice si poate da boost cu vitaminele sale si hormonilor de crestere)
Activitati:
Incearca sa te intinzi in fiecare noapte inainte de somn, sa sari, sa petreci mult timp pe afara in soare(Vitamina D ne ajuta sa crestem) si sa dormi macar 8 ore