| alma200033 a întrebat:

Hey! Vouă vi s-a întâmplat să auziți uneori voci și din ce cauza?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voci nu am auzit, dar am avut viziuni.

| anonimg a răspuns:

Da, si eu aud voci, si nu putine. Mai ales seara in fata scarii blocului, si nu stiu cum sa le aduc la tacere. happy
Cat despre alte voci, eu zic sa le ignori, pentru ca nu te striga nimeni, si nu iti vorbeste nimeni la ureche decat daca este langa tine sau la telefon. Si nici in mintea ta nu poate intra nimeni sa iti vorbeasca, afara daca au facut experimete exraterestrii pe tine si au uitat vreun microfon, un difuzor sau o casca.
Iar daca intr-adevar auzi voci, ignora-le de fiecare data. Pentru ca daca te vei concentra asupra acestora, nu vei rezolva problema, ci o vei creste in intensitate. Pot spune ca pana la o limita este normal sa auzim voci, sa ni se para ca ne striga cineva, asa cum mi se parea ca ma striga cineva pe mine tocmai cand ma spalam pe cap. Mai, da nu cand ma spalam pe maini sau pe picioare, ci tocmai cand ma spalam pe cap cand auzul este perturbat mai mult. Am stat atent la un dus, si apoi si la al doilea sa vad daca intr-adevar chiar ma striga cineva sau doar mi se pare. Dar de la al treilea dus mi-am zis ca poate sa ma strige tot neamul meu si sa fie in fata usii de la baie ca tot nu mai bag pe nimeni in seama. Asa se face ca parerea mea, oricat de intensa a fost, a disparut cu timpul.
Daca stam sa bagam in seama toate tampeniil ce apar fara voia noastra in mintea noastra, o vom lua razna. De aceea noi oamenii trebuie sa fim rationali. Noi trebuie sa ne concentram pe lucrurile bune, pe cele importante. Pe cele negative, chiar daca apar ca si pasarile intr-un copac, sa nu le lasam sa faca cuib in capul nostru; adica sa nu ne concentram asupra lor, ci sa le ignoram.
Iar daca se va face ca ne va striga Dumnezeu, atunci vom cunoaste vocea Lui. Si o vom cunoaste doar atunci.

| alina2k18 a răspuns:

Mmm suna a boala psihica.
Nu, nu aud voci.
Incawinking

| Bizon95 a răspuns:

Si daca raspunde cineva cu da... trebuie sa dai telefon la autoritati si sa raportezi nebunul, chiar e datorie cetateneasca obligata de lege big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dar uneori aud pasi noaptea, ca si cum cineva s-ar plimba prin casa. Odata, cand eram la tara, mi s-a parut ca alearga cineva prin fata geamului meu, nu stiu daca chiar am auzit sau doar am visat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incetu cu incetu o dai in psihoza sau episod psihotic ai nevoie de tratament cat mai repede posibil nu e de glumit cu asa ceva mai tarziu o sa ai si halucinatii vizuale

| Alexandrionelu a răspuns:

Stress excesiv, frica, depresie, singurătate dusa la extrem, cam astea ar putea fi cauzele.
Dacă ți se intempla des, mergi la psiholog, te poate ajuta.

| lorena1gianinak a răspuns:

Sincer nu. Mi s-a întâmplat sa îmi imaginez ca mă striga cineva. Treaba asta pe lângă faptul ca poate fi o problema majora cu capul poate fi și rodul imaginației și rezultatul filmelor horror pe care le vizionam câteodată.

| TriceleRon a răspuns:

Nu am pățit, dar cunos pe cineva care a trecut prin asta. Acum, presupunând ca nu ai auzit acele voci dupa un shot de absit sau in timp ce fumai ceva, e posibil sa ca unul din simturile tale sa fie putin mai dezvoltat. E vorba despre clar-auz si este o abilitate extrasenzoriala. Nu e nimic de speriat. Daca e asa, nu incerca sa o blochezi. Lucreaza cu ea, intelege-o, si vei putea sa o controlezi.