| Anaa939839393 a întrebat:

Hi! In sat la mine a adus Orange fibra optica. Am decis sa punem si noi acasa. Pachetul de 11lei in primul an si apoi de la 42 lei. Pachetul Esential. Totusi, azi a venit la instalarea echipamentelor si ne intreaba cate tv-uri trebuie sa instaleze. Noi i-am zis ca n am fost intrebati cu chestia asta, plus ca ni s-a zis de la Orange ca pune un reciver si de restul cabluri, doar ca omul asta a zis ca nu poate pune mai multe tv uri de 1.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am pe DIGi. Mi-au pus un receiver. Pana au aparut programele pe PC aveam o placa TV. Din cablul de la TV am taiat intr-un loc, am pus un amplificator de semnal si din el am tras si la placa TV din PC. Sunt amplificatoare si cu 4 iesiri: https://www.emag.ro/search/amplificator+semnal+tv

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam asa functioneaza televiziunea digitala, 1 receiver per tv

| Anaa939839393 explică (pentru suntserios):

Pai mm, nu trebuia sa puna cabluri la restul? Am o prietena care a pus si a pus un reciver si la restul cabluri.

| Wr3nch a răspuns (pentru Anaa939839393):

Si ce a facut prietena ta e manarie romaneasca, care o faci singur, nu cu cei de la Orange.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine a venit, cine a spus, cine întreabă, că nu e clar.

| Hammurabi a răspuns:

Să crezi tu că vei plăti numai 42 lei.
Așa mi-au zis și mie, iar acum pentru internet și 2 televizoare plătesc 122 lei lunar chiar dacă eu ajung în Ro doar câteva zile de 3-4 ori pe an.
La fibra optică se mai adugă chirie echipamente, receivere pentru fiecare tv și alte rahaturi care le bagă ei pe factură.
Așa că fi atent și întreabă-i permanent cu fiecare chestie pe care ți-o instalează daca factura rămâne 42 lei.
Pentru că altfel, ei îți instalează tot ce le ceri, dar nu îți spun cât se adaugă la factură.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Normal, tu platesti un abonament, deci un receiver, un TV. Vrei mai multe trebuia sa ceri un alt abonament sau sa faci specificatia ca vrei pentru mai multe TV. Altfel e o chestie ilegala si la un control ai probleme! Numai bine!

| anonimg a răspuns (pentru Caro34):

Nu este ilegal să folosești mai multe televizoare în aceeași casă legate la un singur cablu. Că doar dacă ai o casă cu 4 camere și 4 televizoare, doar nu se va plăti 4 abonamente.
Dacă sunt mai multe familii într-o casă și fiecare vrea abonament individual (că poate vreunul este rău platnic) asta este altceva.

| Caro34 a răspuns (pentru anonimg):

Atunci trebuia sa spui ca vrei un abonament pentru familie!