| Joker3134 a întrebat:

La ce riscuri te supui ca soldat gradat profesionist, in caz ca nu sunt oameni in Afganistan o sa te ia obligatoriu voluntar?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu esti obligat sa mergi in Afganistan (se pare ca nu stii intelesul cuvantului voluntar).
In al doilea rand in Afganistan, ca si pe alte teatre de razboi sau mentinere a pacii sunt trimisi, de regula, doar militarii din fortele pentru operatiuni speciale, ce sunt selectionati si pregatiti foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Ai aproape aceleasi riscuri ca orice salariat cu munca fizica ceva mai grea, respectiv sa te accidentezi sau sa te imbolnavesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

In aceste cazuri "patron" este statul. Tu ce-ai crezut ca-i armata?

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Ca soldat, cel mai mare "risc" este ca-ti vor porunci ("ordona") TOTI superiorii: de la fruntas la general.
Cu timpul, daca vei inainta in grad, vor fi tot mai putini care sa te "frece" toata ziua.

Notiune de "obigatoriu voluntar" nu exista! Voluntar inseamna de buna voie, ne-obligat de nimeni.

| darrio2007 a răspuns:

Te numesti voluntar atunci cand vrei tu sa mergi. Nu cunosti sensul cuvantului. De obligat nu te poate obliga.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Joker3134):

Au oameni, stai linistit. Soldat gradat nu exista. Ori soldat ori gradat.
https://alba24.ro/......80511.html

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă începi prin frică că vei păți ceva, meseria de soldat nu este pentru tine. În teatre de operațiuni adică la război acum merg doar volountari, care își asumă acest risc. Unii se întorc de acolo pe picioarele lor, alții nu. Iar ca militar dta te pregătești să aperi țara. În caz de război nu te vei putea sustrage de la obligațiile pe care le ai. Atunci nu va fi voluntariat, va fi musai ca de voie bună. Dacă așa gândești, armata nu este pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Joker3134):

Soldatii sunt primii. Apoi, daca situatia o cere, urmeaza rezervistii. Ca mine si ca altii.

| ziftode a răspuns:

"obligatoriu voluntar"... asta nu exista!
daca esti in armata, in schimb, poti fi trimis unde e nevoie de tine, PUNCT! si nu ai cum sa refuzi ordinul
totusi, in afara de argumentele date de ceilalti cu trupele speciale, mai stiu si eu unul:

sunt multi care se infig la asa ceva si se ofera VOLUNTARI (fara sa fie obligati, in nici un fel), pentru ca se plateste mult mai bine (din cate stiu eu se ajunge chiar si la salariul unui militar profesionist american)