| Les_Adrian_1933 a întrebat:

Ma dor ochi de la PC si nu stiu cum sa scap de el?

17 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

De ochi sau de PC vrei sa scapi? laughing Mai inserios, foloseste un monitor cu "refresh rate" mai mare, in cazul in care ai monitor CRT. Daca ai LCD, foloseste o setare cu imagine putin mai intunecata. Asta nu inseamna ca nu o sa-ti mai doara ochii, doar n-o sa oboseasca asa repede. Anyway, daca simti ca te dor, cel mai sigur sa opresti PC-ul si lasa-i sa se odihneasca, adica te pui la somn. big grin Ti-as recomanda se reduci orele petrecute in fata PC-ului, sa nu ai probleme pe viitor. tongue

| neutrino a răspuns:

Deschide larg fereastra...

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Incearca si tu sa gasesti altceva de facut, o activitate, un sport ceva, iar atunci cand stai la pc stai 25 de minute te ridici dupa 5 minute si te uiti un pic pe fereastra te mai plimbi putin si tot asa, si ai grija ca sa stai la o distanta de jumatate de metru in fata pc-ul, nu sta cu nasul pe el.

| Les_Adrian_1933 explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Am sa incerc sa ma lipsesc de el 2 zile, mersi pentru sfat.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru Les_Adrian_1933):

TPU=Toti Pentru Unuwinking

| Les_Adrian_1933 explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Stiam ce sinifica TPU

| Laurentiu_4547 a răspuns:

In ziua de azi majoritatea sunte dependenti de calculator si stam multe ore. Da calculatorul este bun dar nu in exces trebuie sa stii sa te controlezi orce lucru in exces nu e bun. Fi tare iesi pe afara fa ceva sa iti ocupi timpul. Daca te dor ochi poate iti trebuie ochelari ca asa am aflat si eu ca am probleme cu ochi. Mult succes si sanatate ca e mai buna decat toate.

| Les_Adrian_1933 explică (pentru Laurentiu_4547):

Corect, dar e pentru prima oara in viata mea cand ma dor ochi de la Pc

| DushulRece a răspuns:

Ce ma intereseaza pe mine?

| wpoieoit a răspuns:

Pur si simplu apesi pe buton si il opresti! Totul tine de autocontrol.

| AstaMik2 a răspuns:

Ai putea sa-ti gasesti alte ocupatii si sa intri mai rar la computer

| irinushu a răspuns:

Sa-l inchizi daca nu ai ceva important de lucru sau sa iti iei ochelari speciali de PC

| Les_Adrian_1933 explică (pentru irinushu):

Exista asa ceva big grin?

| irinushu a răspuns (pentru Les_Adrian_1933):

Da exista. Sunt cam scumpi, nu stiu cat sunt de buni ca nu am folosit, dar se lauda ca protejeaza ochiul

| Les_Adrian_1933 explică (pentru irinushu):

Am sa ma descurc si fara, mersi oricum

| Les_Adrian_1933 explică:

E laptopwinking Sony(Vaio) si foarte recent