| Kiki20098 a întrebat:

Mihai Eminescu e roman sau moldovean?

9 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Turc

| Vinsieu a răspuns:

Roman, din Moldova. Moldova romaneasca, nu Basarabia supranumita Rep. Moldova.
Este nascut la Ipotesti, in judetul Botosani. Iar Botosaniul, cum ne spune geografia, este in nord-estul Romaniei. Este nascut la Ipotesti ddar botezat si inregistrat (cum era obiceiul pe atunci) la biserica Uspenia din Botosani. Pe Wikipedia gasesti mai multe informatii.

| Elegant a răspuns:

E Tigan.

| DENYS5509 a răspuns:

Esti prosata rau rau rau

| Kiki20098 explică (pentru DENYS5509):

''Prosata''? Nu stiu cine este tu sau eu.

| Stof a răspuns:

El este Moldovean fiindca s-a nascut la Botosani, si cel mai important, el provine dintr-o familie de tarani moldoveni!