| Anomim2025 a întrebat:

Nu înțeleg ceva. Eu sunt foarte supărat că am o restanță, iar o grămadă de colegi care au picat aproape la toate examenele și nu le pasă. De ce?

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu te lua dupa ei, poate pe ei nu ii intereseaza sa termine scoala si vor doar sa se distreze cativa ani. Pentru un student serios o restanta este o bataie de cap, stiu din experienta ce simti si cate griji iti faci(cand poti sa il sustii din nou, daca il ei, daca nu il ei va trebui sa platesti a treia oara ) este greu, Sa il iei in serios examenul data viitoare pentru ca mai vine o sesiune si se aduna restantele si nu e bine. Succes!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca ei sunt niste inconstienti rasfatati, care fac facultatea doar ca sa mai stea o vreme pe banii parintilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Sau poate ca inconstientii aia rasfatati au un job/mai multe joburi/proiecte personale si STIU ca vor lua respectivele examene in restante cindva. Nu zic ca nu e posibil sa fie si niste degeabisti, dar sa le dam totusi prezumtia de nevinovatie...winking

| Brigaela a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si atunci de ce ar mai fi studenti? Materiile in timpul facultatii sunt asezate cu logica, daca vrei sa faci facultatea ca lumea, inveti fiecare materie la timpuol ei, altfel pierzi enorm. Atata de mult incat nici nu merita sa mai faci facultatea, care e facultativa. Ce prezumtie de nevinovatie sa aiba un student care pur si simplu nu invata (in afara de boala)? Logica este ca atunci cand faci o facultate, aceasta sa fie principala ta preocupare, chiar daca lucrezi sa te intretii. Daca ai alte preocupari mai importante, nu ai de ce sa pierzi timpul pe la facultate. Cei care au facut facultati pe bune stiu asta

| sabin89 a răspuns:

"Eu sunt foarte spătat" - Ai spatele lat, sau cum? Ce înseamnă spătat? În privinţa restanţei, dă-ţi silinţa să înveţi ca să o iei, regardless of ce zic sau fac alţii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Revin cu un scurt filmulet oarecum pe subiect. https://www.youtube.com/watch?v=CQbKctnnA-Y

| Stef45 a răspuns:

Pentru ca pana la urma iei toate examenele daca inveti un pic.Si nu esti student daca nu ai o restanta.