| Elybcr66 a întrebat:

Nu mai vreau să stau în Germania, simt ca mi se scurge viața fără sa ma distrez. Lucrez de dimineață până seara și pe bani puțini. Nu ies deloc, am 22 de ani și nu știu cum sa le zic părinților. Dar nici în România nu am nimic, doar pe bunici, ce sa fac?

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! La varsta asta nu trebuie sa te mai temi de reactia lor. Le spui ce ai hotarat, asta dupa un plan pus la punct. Cauta un alt job ori invata sa faci ceva anume, poate ai ceva pasiuni si te poti folosi de ea.

| RAY a răspuns:

Hai in România sa împărțim sărăcia, foametea, prostia si lipsa bunului simt, nu ai idee ce norocos ești băiete

| Elybcr66 explică (pentru RAY):

Dacă asta e noroc atunci nu vreau să știu ce e ghinionul

| Lioana a răspuns:

Daca nu-ti place viata pe care o duci, schimba ceva! Fa ce-ti place. Important e sa stii ce-ti place.
Parintilor le spui simplu si deschis. Fii sincer cu ei in legatura cu planurile tale.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu te apreciez fiindca ai mers sa lucrezi, sa faci bani si sa incerci sa pui deoparte. E un lucru mare la varsta asta tanara in zilele noastre.
Ai timp toata viata sa te distrezi, pana la urma ce distractie vrei? Sa tot iesi prin cafenele, pizzerii sau cluburi?
La 22 de ani nu mai depinzi de parinti, trebuie sa fi curajos sa iti cauti un loc de munca mai bine platit sau sa cauti oferte si in alte tari. Trebuie sa reusesti.
Ori daca nu, te intorci in tara. E bine ca mai ai bunici, sa ii apreciezi cat mai apoi fiindca apoi o viata iti va fi dor de ei si nu ii vei mai vedea decat la cimitir, in poze si in amintirile tale...
Incearca sa ii vizitezi cand poti si sa ii ajuti cu ce trebuie.

| Sophieka a răspuns:

Deci persista sa gasesti alt loc de munca, cauta si in alte orase si / sau in alte tari ori intoarce-te in Romania.

| SingleForOne a răspuns:

Nu prea ne dai vreo idee despre ce iti place sau ce vrei sa faci. Te sfatuiesc sa strangi multi bani, investesti într-un curs fain (daca nu ai licenta), si lucrezi in acel domeniu. Vezi ce se cauta cel mai mult in orasul tau sau alte orase care iti plac din Germania. Pe langa asta, poti învăța sa ai permis de conducerd, si in 2 ani poti face taximetrie dupa cum iti vine cheful. Alte optiuni sunt sa inveti aplicatii de programare, editari de video/audio/text, perfectionand aplicatiile Microsoft (word, excel, powerpoint) sau alte aplicatii populare, inveti o limba noua. Sunt multe lucruri. Fie le inveti pentru un job mai bun, fie le inveti pentru tine, ca dezvoltare profesionala, si poti face PFA sau SRL ca sa faci aceste lucruri, si sa fii plătit de catre cei care au nevoie de aceste lucruri.

| trophin a răspuns:

Cauta altceva. Ești într-o situație în care trebuie sa alegi, ramai cu ei sau pleci

| trophin a răspuns:

Iar deliberezi fără vreo intenție și destinație. El vrea liber, sănătate, sa facă surfing pe valurile din Australia

| nukeyly a răspuns:

Asta e drumu spre depresie la o varsta la care ar trebui sa ai aripi sa te bucuri de aniii cei ai, timpul zboara, si fa ce-ti place pe alti bani.
''nu știu cum sa le zic părinților'': ca vrei o schimbare in mai bine.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Si daca te intorci in tara inapoi, cu cine crezi ca ai sa te distrezi, iei asa persoane de pe strada laughing)? e aceiasi chestie daca tu vrei sa vii in tara pe 2000 Ron sa mananci sa mergi la munca inapoi si sa dormi adica sa ai acelasi program ca in Germania GO AHEAD

| StripperRaoul a răspuns:

Hai la bunici cAt ii mai ai in viata si stai aici o perioada

Răspuns utilizator avertizat