| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei au cumparat un radio care are si un ceas digital. L-au pus in bucatarie, pe mine ma enerveaza fooooaaarte mult radioul ala, mai ales ca e dat pe un post de radio la fel de enervat, unde aud zilnic niste cuvinte pe care nu le suport. M am saturat sa-l scot din priza, sa l dau pe alta frecventa.
Oare merge sa il dereglez cu un magnet?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Mai bine stai in camera ta, cu usa inchisa, sau afara, cu prietenii.
Daca totusi trebuie sa stai in bucatarie, roaga-ti frumos parintii sa opreasca- sau macar sa dea incet radioul.
In cel mai rau caz poti sa-ti cumperi niste dopuri de urechi si sa le folosesti daca zgomotul radioului acela te deranjeaza prea tare.

| Violleta2022 a răspuns:

Putin repect pentru parintii tai, ca stai pe spinarea lor, in casa lor si ar trebui sa te enerveze mai putin ceea ce nu-i altau!
Invata sa-ti respectii parintii, care probabil cu mare greutate au reusit si ei sa-si faca o bucurie, cumparadu-si acel radio.
Nu te obliga nimeni s asti in bucutarie si sa le asculti muzica, du-te la tine in camera si incuie-te aoclo, daca nu-ti convine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa nu exageram. Un rahat de-ala e cit 3-4 pachete de tigari. Daca au facut asa mare efort, tare mi-e sa nu asculte trinitas sau alta mizerie de radio religios, caz in care si mie mi-ar sta mincarea in git.
@WithoutHope: Parintii tai sunt oameni, nu? Poti comunica cu ei, presupun ca prin viu grai, daca tot si-au luat radio. Discuta breh omule cu ei, nu veni cu fantasmagorii de-astea gen dereglat radioul.

| lpavel a răspuns:

Nup! laughing

| Hexiled a răspuns (pentru lpavel):

Singura solutie e sa il arunc pe geam

| lpavel a răspuns (pentru Hexiled):

Exact! Sunt si eu in situatia ta dar pe mine nu ma deranjeaza sa-l scot mereu din priza. Bine, ma mai cert cu parintii din cauza asta dar le-am zis ca nu suport acel radio si intr-un fel m-au inteles... laughing

| Hexiled a răspuns (pentru lpavel):

N-ai cu cine sa te intelegi, eu il scot din priza ei il baga la loc

| lpavel a răspuns (pentru Hexiled):

Atunci il asculti pe d-nul (P)ula laughing si iti bagi in urechi niste dopuri sau casti altceva nu mai ai ce face!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
O solutie buna ar fi ca sa vorbesti cu ei, poate esti tu anti-social dar macar cu parinti tai ar trebui sa comunici.
Daca chiar nu-ti convine situatia data si ai posibilitatea, ai putea sa te muti singur intr-o garsoniera in chirie, sa vezi cum ii viata de unu singur.
Eu cred ca prea ai de toate si faci multe mofturi, trebuie sa te maturizezi la un moment dat

| Alfred0703 a răspuns:

Da merge, dar iti trebuie un magnet foarte puternic. Eu zic ca cel mai usor e sa il bag in apa, il lasi acolo cateva minute, dupa aia il lasi la uscat si ai grija sa nu fie ud cand il bagi in priza.

| tpuuser999 a răspuns:

Cumpara-ti un transmitator FM de masina, seteaza-l pe frecventa postului respectiv si pune-le ce muzica vrei tu.

Alta varianta ar fi sa inveti ceva electronica si sa faci un circuit care sa bruieze ce post ai nevoie.

| 17Ioana a răspuns:

Vorbeste cu ei, spune-le de problema ta. Gaseste o solutie de mijloc cu ei, daca nu, pune-ti casti si asculta muzica preferata!