| VasiDobie a întrebat:

Peste o saptamana imi va veni o comanda de pe un site din Spania, magazinul mi-a spus ca va fi livrata prin FedEx. Intrebarea mea este daca coletul imi va ajunge prin curier pana la usa sau, odata ce intra in tara, va fi trimis prin posta?
Multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| Alejay a răspuns:

Tot ce vine din exterior are contract cu anumite firme din Romania / acum depinde cu ce colaboreaza FedEx este posibil sa ajunga ori prin DHL ori se preda unui curier din Romania cel oficial e Posta Romana, ar fi bine sa suni la magazinul respectiv sa-i intrebi prin ce ajunge si unde!
De asemenea nu stiu daca se aplica taxe vamale laun transport de genul sa nu ai surprize ca aici depinde totul de valoarea totala a produsului comandat!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Alejay):

De mentinut! Nu se aplica nici o taxa vamala atat cat timp este comandat din Uniunea Europeana. Ce este comandat din afara Europei, atunci se aplica si taxele vamale incepand de la 10 dolari in sus (ce este intre 0-10 dolari nu se plateste nimic).

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În mod normal, FedEx livrează la ușă.
Și nu se aplică niciun fel de taxe trimiterilor poștale din UE, contrar celor spuse de „câștigător".