Întrebare recomandată | Adyy5 a întrebat:

Pot sa scap de paduchi si fara sa-mi tai parul pana la umeri?

16 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Fara nici o rusine apelezi la un farmacist si ceri de la el Permethrin sau Liceren. Ce te mai sfatuiesc e ca sa schimbi mereu si lenjeria patului. Nu e nici o rusine. Cam putina lume scapa nevizitat de micutele insecte, insa foarte putina lume recunoaste ca are sau ca a avut asemenea probleme. Poti sa te trezesti cu paduchi chiar si in urma transportului cu un autobuz sau o tunsoare la frizer. Multa lume crede ca paduchele sta pe capul murdar, dar asta e total gresit, paduchelui ii place parul curat!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da. Exista sampoane speciale la farmacie.

| Adyy5 explică (pentru andreia67):

Stiam si eu de asta.
Dar am auzit ca degeaba folosesc sampoane daca nu imi tai parul scurt.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Petrolul.winking

| DaniAdrian a răspuns:

N-ai cum, va trebui sa faci asta chiar daca te oare sufletul sa o faci, iti cumperi de la farmacie sampon contra paduchilor, iar o perioada va trebuie sa suporti anumite glume de la anumiti retardati mintal, si parul scurt, alta modalitate nu e, good luckwinking

| curioasa210 a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba daca au sampoane speciale pentru paduchi si mai intreaba daca trebuie neaparat sa il tunzi pana la umeri. Paduchi se pot lua numai daca stai extrem de aproape cu capul de capul celui/celei care are paduchi. Se pot forma si daca nu te speli, nu piepteni parul. Nu este un subiect de ras, ba din contra, de plans. Oricui i se poate intampla.

| Louys a răspuns:

Te duci tu frumos la un doctor dermatolog/ cineva specializat, si il intrebi ce sa cumperi de la farmacie, nu lua tu de capul tau.

| Justme111 a răspuns:

Exista mai multe solutii. Asta nu e un subiect de baiate de joc. Oricine poate lua paduchi... deci, exista un sampon la farmacie care este 100% eficient. Paranix. Daca nu vrei sa dai atatia bani, foloseste petrol. Iti umezesti parul bine, apoi iti prinzi parul sa fie inchis. Cu un prosop, batic gros, ceva. Si stai asa vreo 10-20 de minute apoi te speli. Mirosul se va duce dupa multe spalari dar e eficient. Apoi folosesti un pieptene special.

| Alex007xD a răspuns:

Te dai cu sampon de paduchi (este la farmacie).
Alta metoda ar fi sa te dai cu ceva crema pe tot parul si sa il lasi asa, apoi dupa 2-3 ore sa il speli. Alta metoda mai veche ar fi sa te dai pe tot parul cu tuica. Mai bine du-te la farmacie.

| blond1x a răspuns:

Te duci în farmacie și ceri shampon pentru păduchi și o să-ți dea și un "piaptăn", sau dacă vrei să scapi mau rapid cu "gas"... laughing paduchilăă

| ZBDARIA0509 a răspuns:

Da.Exista sampoane si spray-uri speciale precum si peria.La farmacie poți găsi acele perii.

| Alina_Alii_1999 a răspuns:

Cum sa ti tai parul? Nu mai suntem pe vremea lu mamaia. Te duci la farmacie si iti spui problema. Mai am eu o solutie.Decolorant sau cum se numea..cand te vopsesti si iti scoate culoarea din firul de par.Stai cu el in cap. Eu asa am facut. Dupa m-am spalat pe cap.Si gataaa.O sa ti cada din par...pe parcurs..cateva fire.dar macar scapi.

| Hufsfsd543 a răspuns:

Da poti te duci la o farmacie si ceri un sampon pentru padichi.

| Adyy5 explică (pentru Hufsfsd543):

Dude,uita-te la ce am spus dupa ce am pus intrebarea.

| SniperElite1234 a răspuns:

Traim in 2017, sunt farmacii, la farmacii sunt sampoane speciale, cine zice ca nu a functionat inseamna ca nu a folosit crespunzator samponul. La mine a functionat.

| Adyy5 explică (pentru SniperElite1234):

Dupa cate spalari ai scăpat?
Dupa ce n-a funcționat l-am folosit iar ziua urmatoare si de atunci nu mai am mancarimi...m-am facut si cu pieptenele pentru a scoate păduchii si oulae acestora, dar n-am mai gasit nimic.Erau multi, e posibil sa scap complet dupa doua spalari?