| purcelus243 a întrebat:

Romania are cea mai mare lipsa de forta de munca din Europa din tarile astea macar decente? m-as mira in Gorj e saracie mare la capitolul joburi, poate se cauta programatori, ingineri si medici dar posturile alea nu sunt pentru oricine ma indoiesc ca in Anglia, Franta nu gasesti job deloc in afara de astea de necalificat, vorbesc sa te fi nascut acolo.

Răspuns Câştigător
| Sistemulxxl a răspuns:

Esta cu,, nu gasim angajati'' este gresita. Corect e : nu gasim fraieri sa munceasca pe salariul minim si sa se multumeasca cu statutul de sclavi. Ia sa dea 4000 lei net /luna pe 21 zile munca, 8 ore / zi sa vedem gasesc angajati?
Astia importa efectiv sclavi pe care-i platesc cu salariul minim si-i muncesc intens cate 10-12 ore zi fara libere nici in weekend-uri.
Ptr verificare intrebati la Worldclass care au adus Sri Lankezi pe salariul minim cu program de la 6 dimineata pana la 11 noaptea pe salariu minim, 7 zile din 7. Adica sclavie.

| purcelus243 explică (pentru Sistemulxxl):

De parca eu nu stiu, un om normal are nevoie si de relaxare, viata personala? cand iti faci o relatie? cand te uiti la un film? pe maica-ta cand o suni?

| Holiday a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Sunt o gramada de locuri de munca libere in Romania unde salariile trec de 1.000 de euro. Pentru ca romanii, dupa ce ca sunt extrem de slab pregatiti profesional, nici nu vor sa invete, nici chef de munca nu au.
La cat si cum lucreaza unii, si salariul minim e prea mult.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Holiday):

Te rog sa postezi aici 3-4 locuri d-alea de 1000 de euro.
Nu vorbi din auzite.

| Holiday a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Intra pe orice site de anunturi pentru locuri de munca. Le poti gasi usor. Daca nu esti in stare sa le gasesti, inseamna ca esti dintre cei care nu merita nici salariul minim.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Fii serios, sunt tona de locuri de munca cu salarii peste 1000 euro.
Chiar daca nu vorbim de studi superioare.
Nu manca ciuperci.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Daca spui ca-s tone de locuri de munca cu salariu peste 1000 euro net/luna cred ca-ti este usor sa postezi aici 10-15 locuri d-alea. Eu recunosc ca nu le-am vazut.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Holiday):

Plimba ursu'. Cand ramasesem fara loc de munca om trimis cv si scrisori de intentie la anunturi de pe best jobs. Nici nu deschideau aplicatiile.
Job-urile din anunturi erau/sunt la misto iar tu esti unul din pacalicii care cred ca ele sunt reale. Ia aplica la ele. Trimite 2 fisiere chiar goale si vei vedea ca nici nu le deschid.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Aplica tu la joburile alea care nu exista sa vezi canici nu-ti deschid e-ailul. Serios.
Sunt date la misto.

| Holiday a răspuns (pentru Sistemulxxl):

"Job-urile din anunturi erau/sunt la misto..."

Cum ziceam, esti exact dintre aia care nu merita nici salariu minim.
Job-urile sunt reale. Din pacate, candidatii sunt vai mama lor. Ani de zile m-am chinuit cu de astia ca voi, pe vremea cand trebuia sa fac angajari in departament. Nu mai vorbim de faptul ca la mine ajungeau doar cei care treceau de selectia CV-urilor si interviul preliminar al celor de la HR. Chiar si asa, veneau o gramada care habar n-aveau de capul lor. Si vorbim de job-uri unde la vremea aia, adica acum minim 8 ani puteai castiga 800-1000 euro/luna, sau chiar mai mult.

Intotdeauna prostimea a avut impresia ca cineva incearca sa-i pacaleasca, dar de fapt problema este analfabetismul functional in care se balaceste.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Pai numai cate sunt in zonele calificate cu studii superioare... avocat, programator, medic, economist, inginer in mai multe domenii, partea de management din zona middle, nu vorbim de management de top.

Pe urma iei lejer 1000 euro pe luna daca ai o meserie cautata precum instalator, electrician

Soferii de tir iau lejer peste 1000 euro pe luna.

Toate joburile de marketing digital unde bineinteles daca stii meserie iei bani frumos peste 1000 euro.

Tu stii ca un tractorist si un operator de utlije agricole poate lua si 2000 euro lejer daca stie ce face?

Macaragii iau peste 1000 euro net

Sudorii sunt mega cautati

Bucatarii de top, cofetarii

Mai continui?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Pune aici ofertele.
Ce spui aici e folclor de autobaza.
Dovada.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Holiday):

Nenea daca firma care a dat anuntul nici nu deschide aplicatia trimisa cum se numeste? Firma care cauta angajati?
Probabil esti unu' d-ala de la PR si faci reclama aici.
Sau unul care doreste sa bimporte in continuare sclavi platiti cu 2000 lei/luna.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Daca tu îmi spui că e folclor că un programator, un avocat, un medic, un economist, un manager, un șofer de tir, un electrician bun, un arhitect, un inginer mecanic, un inginer constructor sau un macaragiu nu câștigă peste 1000 euro nu mai avem ce discuta.

Daca tu nu crezi înseamnă că ești extrem de prost pregătit și calificat și nu te poți atinge de un job bine platit. Asta e strict problema ta.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Nu am chef de discutii inutile Pune aici ofertele alea. Trebuie musai sa ti se dea dreptate. Vezi ca avocatii nu-s angajatii nimanui.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Pune aici anuntul! Angajez macaragiu, ofer salariu 5000 lei NET nu brut taica ca te intorci la 2600 lei net si nu e bine.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Https://www.olx.ro/......hmy7J.html

https://www.olx.ro/......fmGLx.html

Tinichigiu... 10.000 lei

https://www.olx.ro/......hlJGC.html

Mecanic auto de la 5000 până la 12000.

Mulțumit?

Învață meserie și o să fii platit.

PS. Știi că mai toate corporațiile au departamente de legal și angajează... Ghici ce, avocați.

| purcelus243 explică (pentru suntserios):

Pai aia castiga bine, dar toti pe care i-ai enumerat, sunt jobuti de intelectuali exceptie eletrician si cum spanac sa ajungi avocat? e greu de facut asa ceva, pana iti faci clienti te prinde varsta de 40 ani.Meseriile pe care le-ai zis sunt pentru oameni cu studii superioare pregatiti.

| suntserios a răspuns (pentru purcelus243):

Nu înțeleg.
Macaragiu, șofer tir, tinichigiu, mecanic, instalator... Sunt joburi de intelectuali? Hmm.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Holiday):

Hai lasa-ne cu vrajeala! Acum 8 ani 1000 de euro? Ala era salariu de director general prietenaş, ACUM 8 ANI! Poate vrei sa zici 1000 de lei. Vezi ca nu suntem toti pe aici copii de 15 ani.

| Holiday a răspuns (pentru pufulescu0o):

"Acum 8 ani 1000 de euro? Ala era salariu de director general prietenaş, ACUM 8 ANI! Poate vrei sa zici 1000 de lei."

Fraierica, salariul MEDIU NET in Romania in 2015 era de aproximativ 1.900 lei, adica peste 400 de euro. Cineva din middle managementul companiilor serioase castiga de 3-5 ori mai mult, iar un un director general de minim 10 ori mai mult. Dar na, astia ca tine care toata viata au trait pe salariul minim, de unde dracului sa stie...hee hee

| pufulescu0o a răspuns (pentru Holiday):

:-D daaa, ma scuzi! Nu stiam ca vorbim la categoria Trivia / Amuzante

| Holiday a răspuns (pentru pufulescu0o):

Nu cumva esti hauristo-sosocar, si mistic pe deasupra? Ca in general pe la astia bantuie analfabetismul functional.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Holiday):

Astea sunt argumente de sef la HR? Ce fericit sunt ca am scapat de Rromania!

| Holiday a răspuns (pentru pufulescu0o):

Vezi, de asta spun ca esti analfabet functional. De unde ai tras concluzia referitoare la "sef la HR"? Mai degraba Romania a scapat de tine, dar din pacate ai drept de vot.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Holiday):

Aaa stai asa! Acum mi-am dat seama! Pai atunci inseamna ca eu este prost, ca sa raman la calificarea acordata de tine! Pai bre patronete, daca tu cautai angajati cu 1000 de para pe Luna si nu gaseai, nu ti-a trecut prin capul sec ca poate problema e in alta parte? Hmm? Poate la caracterul tau?

| Holiday a răspuns (pentru pufulescu0o):

100% e la caracterul meu, de aia sunt multi altii care si acum cauta si nu gasesc pe cine dracului sa angajeze.hee hee De fapt problema era, si inca este, lipsa de pregatire profesionala, educatia precara si puturosenia romanului. Tot romanul se vaita ca lucreaza pe salariul minim, dar multi dintre ei nici pe ala nu-l merita. Iar dintre voi, astia plecati, 95% de fapt faceti muncile pe care aia din tara respectiva nu mai vor sa le faca pentru ca-s nasoale si/sau platite prost. Dar na, parca altceva e sa fii camionagiu, sau salahor pe santier in Anglia, fata de Romania, nu?hee hee

| pufulescu0o a răspuns (pentru Holiday):

Boss, parca e altceva dpdv financiar! Dar te las cu visele tale de specialist in totul si nimic, mult succes la gasit prosti... ahem scuze, angajati competenti!

28 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Nu are lipsa de forta de munca. Daca ar avea, ar fi posturi garla si salarii mari. Are o mare lipsa de bun simt mergand pana la inconstienta in ceea ce priveste asteptarile angajatorilor de la angajati.
De exemplu acum cativa ani, ditamai fabrica de prajituri vroia un singur om sa se ocupe de partea de salarizare pentru 500 de oameni si sa ii faca si trecere de la un program de salarizare la altul intr-o luna si un salariu de 3000 lei li s-a parut prea mult.
Patronii de call centere nu au nicio problema de ordin etic, moral, etc. in a munci angajatii atat cat este necesar ca sa isi atinga targetul care de altfel tot creste, in a le da viata peste cap si bioritmul punandu-i sa lucreze azi dimineata, maine dupa amiaza, poimaine dimineata, eventual si de noapte, de sarbatori, in week-end cum le vine lor.
Mai rau, nu au nicio problema in a plati oameni angajati pe acelasi post, facand aceeasi munca, unul angajat acum 3 ani cu 1500lei, unul acum 2 ani cu 2000lei si altul angajat ieri cu 3000lei. (Adica pe dos decat in sistemul bugetar, acolo unde mai functioneaza grile de vechime.) Vechiul angajat daca maraie sau cere marire este invitat sa-si vada de target si... sa plece. Singura marire pe care o vede este daca creste statul salariul minim si este obligat call-centerul sa i-o acorde. Pardon, mai au si vreun bonus de 5% daca lucrezi la ei 4 ani. Cand te-au angajat pe jumatate de salariu fata de cei angajatii la zi. Praf in ochi, cum se zice.
Bonusuri, da, daca esti "smecher si te descurci".
Da, sunt pozitii libere la call-centere, dar nu sunt posturi create pentru ca le-ar merge bine si au nevoie sa angajeze personal in plus, ci pentru ca isi exploateaza angajatii pana pleaca singuri la altii de bine ce le e.
Nu stiu cate din locurile de munca de pe anumite site-uri sunt reale, daca mai este cazul mentionez asistenta personala, secretara, secretar notarial... plus cele cu lucru in strainatate si MLM-urile. Daca iei un site si il scuturi de toate astea, poate mai raman jumatate.
Poate ca este o lipsa de forta de munca in provincie, asa mi s-a spus, ca "nu mai are cine" sa munceasca, sa creasca un animal, pentru ca tinerii ar fi plecati in strainatate sau la oras. Daca nu li s-a mai propus nimic in locul unde traiau sau li s-au facut oferte in bataie de joc, ce puteau face?