| Sarcopt a întrebat:

Saluatre! Cine mă poate ajuta cu o informație, vreau să mă racordez la 380v şi nu ştiu căt m-ar costa. Nu am găsit mai nimic pe net, am 30 de metri de la stălp. Mulțumesc

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti trebuie aviz ATR de la furnizor. Aia studiaza posibilitatile tehnice, daca nu sunt le pot face dar pe banii tai. Eu am umblat cca 4-5 luni intre enel si Primarie ( cu cunostinte ) si dupa proiecte peste proiecte si aprobari de tot felul si aproape 4000 lei am putut baga in priza. Putere instalata 5 kw, asa se da de regula, daca vrei mai mult e cu bataie de cap si cheltuiala mai multa. Ai de facut si proiectul de pe strada si cel de utilizator. Eu am avut stalpul vizavi de poarta, in curte cca 40 m de fir, o siguranta si o priza in garaj in proiect. Aveam 220 dar asta nu are nici o legatura. La instalatia din drum nu au fost necesare imbunatatiri la traf sau fire etc.Materialele le platesti integral, o firma autorizata de Enel iti face instalatia completa contracost, la urma vine un criminal de la Enel care verifica ce/cum e facut tot si leaga firele la contoar, pune sigiliile si ai terminat distractia. Depinde si de zona in care esti si de furnizor. Preturile la instalatie si tariful curentului sunt aceleasi pentru toti, nu e adevarat ca difera ca esti casnic sau SRL. Poate manopera difera ceva in functie de firma care iti face instalatia, si preturile la proiecte. Eu am mers pe indicatia lor ca sa nu ma caraie ca nu e facuta vreo linie cum trebuie pe hartii. Pe net vedeam ca toti au avut dificultati si alergatura. Singurul avantaj de care poti beneficia daca ti se potriveste e sa pui contor de zi + noapte ca sunt tarife diferite de consum. La mine n-a fost cazul ca eu am nevoie la niste utilaje care le folosesc doar ziua. Unii au incalzirea pe curent. Rabdare si ceva banei.
Asa ca o idee -
http://www.mnd.electrica.ro/racordare.aspx

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costurile pot fi destul de mari, trebuie sa te prezinti intr-un punctul de lucru al celor de la cez/enel sau de la cine iti distribuie tie energia electrica, trebuie sa calculeze de la transformator pana la punctul tau daca se poate mari cu trifazat, sunt niste proceduri de luat in calcul, pentru a nu aduce avarii la transformator/fire etc. Du-te intr-un punct de reprezentanta si intreaba-i acolo, oricum costurile depasesc 3000 ron.

| Sarcopt explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles. Mulțumesc!

Răspuns utilizator avertizat