| Crudu_Alex_1997 a întrebat:

Salut am 15 ani si 1.70 si as vrea sa fac baschet caci am auzit ca inalta da oare mai ma inalt cu minimum 10cm pana pe la 17 ani

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Salut!
Mai, ce sa iti spun, eu aveam mai putin intr-a 9-a cand m-am apucat de baschet- si n-am jucat prea mult in afara orelor de sport de la scoala- dar acum am 1.80. Deci, se poate, dar depinde si de mostenirea genetica. Oricum, nu cred ca poti afla raspunsul decat daca incerci big grin.
Mai poti incerca niste exercitii de crestere: Sarituri de pe loc cu genunchii la piept- se fac la sfarsit, inainte sa parasesti sala: 20. Apoi daca ai la indemana spaliere: te agati de undeva mai de sus in asa fel incat sa nu atingi cu picioarele de pamant si te intinzi cat poti de tare, mai exact intinzi de varfurile picioarelor cat poti de mult. Si nu in ultimul rand: tot din pozitia in care esti ridici genunchii la piept si impingi apoi picioarele cu putere in fata. Tot asa, de vreo 20 de ori. Toate astea se fac inainte sa pleci din sala la ora de sport. Si nu incepe niciodata nici ora de sport nici un joc de baschet fara incalzire. De fiecare data. Eu am aplicat tot ce ti-am spus mai sus, dupa reteta profesoarei mele de sport si, crede-ma, a dat rezultate vizibile.Nu pot decat sa iti urez: Succes!
P. S. Desi o sa fie foarte tentant sa incerci o gramada de scheme ca sa te dai in spectacol- o spun din propria experienta- tine minte ca e un sport de echipa si in echipa vei obtine rezultate- ma refer la celelalte satisfactii- ca n-o sa joci baschet doar ca sa cresti, ci si de placere.

| Crudu_Alex_1997 explică (pentru MitroKta):

Cam cate ore sa fac basket pe zi sau ii de ajuns si o ora. Spune-mi pliz iti dau funda daca imi zici

| MitroKta a răspuns (pentru Crudu_Alex_1997):

Ti-am zis de cele doua ore de sport de la scoala. Daca nu le faci, e de ajuns 2 ore pe saptamana.

| Crudu_Alex_1997 explică (pentru MitroKta):

Mersi u in cat timp ai crescut

| MitroKta a răspuns (pentru Crudu_Alex_1997):

Pai, sa stii ca atunci in primul an in care m-am apucat, am crescut cel mai mult. Dar de atunci sunt vreo cinci ani si tot continui sa cresc big grin.

6 răspunsuri:
| ClaudiuBrasov a răspuns:

Fa innot, acolo te maresti in lungime.

| LadyChill a răspuns:

Buna! Pana la varsta de 22 de ani te dezvolti. Poti sa mai cresti chiar si 15 cm sau mai mult, asta depinde si de genele parentale pe care le-ai mostenit. Poti sa incerci sa joci baschet, este un sport care te ajuta sa mai cresti si sa te dezvolti destul de mult.