| BodoBog a întrebat:

Am o pereche de porumbei și mi-au făcut un ou, oul este adevărat dar întrebarea este următoarea: cand va ieșit puiul din ou, acum fiind iarnă nu moare de ger? Am un castron cu niste rumegus si o carpa pusă pe care clocește. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| BeautifulSunflower a răspuns:

Totul este posibil, dar indicat ar fi sa muti colivia undeva cald, de exemplu, la centrala.

5 răspunsuri:
| TCosminn a răspuns:

Nu e nevoie de nicio carpa pentru ca porumbeii sa cloceasca iarna. Totusi, nu se recomanda si nici nu este sanatos pentru porumbei sa aiba pui iarna, din cauza calciului si a lipsei de zbor care pentru ei e foarte important. Poti arunca linistit oul, iti va mai face unul in maximum 48 de ore, arunca-l si pe celalat. Este foarte posibil ca ambele sa fie limpezi, mai ales daca e frig afara, si e. Toamna, masculii se separa de femele, tocmai din motivele de sanatate de care iti spuneam, si se imperecheaza la inceputul primaverii.

| BodoBog explică (pentru TCosminn):

Cum să fie limpede cand femela a fost călcată. Plus că unui prieten i-a făcut pui iarna.

| TCosminn a răspuns (pentru BodoBog):

Nu conteaza daca e calcata. Conteaza sa fie calcata 3-4 zile de 5 pana la 10 ori pe zi. Ti-am spus, nu e recomandat sa ai pui iarna. Cand tu dai mancare la porumbei, masculul sau femela, care e de rand la clocit, se ridica la mancare sau la apa, puiul ramane neacoperit si la pielea subtire pe care o are el in primele saptamani, este foarte probabil ca sa sufere de frig si sa moara. Nu iti face probleme, femela va oua multi ani de aici inainte, daca sunt porumbei tineri ambii sunt reproducatori sigur. Mai bine le arunci ouale, si ii separi, pentru ca femela produce mult calciu cand oua, din cauza asta si slabeste, dupa care ambii trec printr-o perioada de slabire atunci cand au pui. Dupa ce ii separi, important e sa nu se vada, cand vine primavara si da caldura sa picure la streasina, ii poti imperechea linistit. Si inca un sfat, daca vrei sa ii ingrijesti bine, nu le da doar porumb si grau, mai da-le si paine rupa bucati mici ca sa le poata inghiti, nisip fin si mereu apa curata. Cand o sa ai experienta cu ei o sa inveti tu mai multe. Pana atunci ai grija de ei cat de bine poti, sunt niste pasari extraordinare si statul cu el este relaxant.

| TabletaSB a răspuns:

E nevoie de o anumita temperatura constanta ca sa iasa pui; daca porumbelul nu cloceste oul, poti folosi un aparat din comert special pentru aceasta, altfel nu va aparea nici un pui doar cu o carpa.

| TCosminn a răspuns (pentru TabletaSB):

Porumbelul nu e ca gaina, sa clocesti oul la clocitoare si apoi sa il dai gainii care cloceste. Porumbeii trebuie sa cloceasca ei oul, pentru a putea produce laptele de care puii au nevoie in primele zile de existenta.