| CristianCiocan01 a întrebat:

Salut, Am o problema cu ceasul meu mecanic, acum câteva zile am incercat sa reglez data si am tras de rotita cam tare și să rupt, știe cineva ce pot face in cazul asta, sau cam cat este prețul pentru o reparare că asta? MERSI!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la un ceasornicar. Intai verifici modelul ceasului, si cauti pe google cheita, sau le dai un mail celor care au facut ceasul, si ii intrebi daca poti comanda alta cheita, apoi mergi la ceasornicar, si el iti ia doar manopera.Sau poate are el, daca e un ceas classic.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un ceasornicar iti poate spune, dupa ce-l desface, ca sa stie ce s-a mai stricat la interior, odata cu ruperea cheitei.

| anonimg a răspuns:

Nu vreau fundă!
Catalin a răspuns bine și merită fundă: se găsesc piese de schimb și la producător dar și la ceasornicărie. La aceasta de pe urmă posibil să nu fie original, dar o să meargă bine, iar piesa și cu manopera împreună va fi între 30 și 50 de lei. Poți la început să întrebi ceasornicarul cât te costă cu totul; dacă ai banii suficienți la tine îl faci, dacă nu îi spui că nu ai deocamdată toată suma.
Poți să comanzi și piesa originala de la producător; dar de obicei aceasta este dublu sau chiar triplu la preț față de una de duzină.

| CristianCiocan01 explică (pentru anonimg):

Mersi mult, azi o sa merg la ceasornicar