| Daniel3467 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare! Am 19 ani si in iulie fac 20, sunt la o casă de copii, am dreptul sa plec sau sunt obligat sa ma raman? Am la cine sa merg pentru ca am o cunostinta care ma primeste la el acasa.Doar atat vreau sa stiu, daca plec imi fac probleme? Ma cauta politia si ma aduce inapoi sau am dreptul sa parasesc incinta, atat vreau sa stiu.Multumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti un fericit, fiindca acea casa de copii te tine acolo si te protejeaza chiar daca ai peste 18 ani.
Cred ca poti pleca cand vrei, fiind major, dar trebuie sa anunti directorul caminului, ca sa nu anunte Politia, ca ai disparut.

| Daniel3467 explică (pentru Violleta2022):

Da dar politia nu are dreptul sa se opuna, deoarece sunt major

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel3467):

Am explicat, atata vreme cat TU anunti Directorul Caminului si pleci cu acordul lui, el nu va anunta Politia si nu te poate aduce cu forta.
Stiu ca esti major, dar nu stiu de ce esti tinut inca in camin la varsta de 20 de ani, iar daca ai o conditie psihica, fizica sau problema mentala si esti inca sub tutela celor de la camin, atunci poti pleca numai cu acordul Directorului de Camin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 18 ani ești liber să pleci. Trebuie să ai grijă. S-ar putea să nu te mai poți întoarce.

| Daniel3467 explică (pentru sadrian46):

Daca plec de capul meu la acel om acasa o sa ii fac si lui si mie probleme? adica o sa avem probleme cu politia pentru rapire?

| sadrian46 a răspuns (pentru Daniel3467):

Ai peste 18 ani. Astfel, poți decide legal ce vrei să faci cu viața ta. Dacă pleci fără a anunța pe cei unde trăiești acum de plecarea ta, după ce dispari, ei voe anunța poliția că ești pesoană dispărută. Dacă poliția te găsește la noul domiciliu ( este treaba lor, ca să afle dacă nu te-a omorât cineva), poliția te va întreba dacă ai plecat voluntar. Dacă răspunzi da, nu are ce să îți facă.

| Aditu94 a răspuns:

Salut, normal la casa de copii esti obligat sa stai pana vei implinii varsta de 18 ani, apoi de voie buna poti sa pleci s-au sa ramai in functie de tine si de posibilitatile financiare pe care le ai. De ex. daca ai pe cineva unde sa mergi,poti sa mergi,dar sa fie de incredere si pe care sa te bazezi,ca sa nu te dea afara in secunda doi cand se satura de tine, si un loc de munca in afara tarii care iti poate oferii cazare,masa si sa muncesti,dar sa fie firma serioasa. Ai grija, decizia pe care o vei lua te poate ajuta s-au afecta,ca sa te mai intorci inapoi, sansele sunt mici, o data plecat, faci loc altuia, dar daca lasi loc de buna ziua si vorbesti cu administratoriii locului si expui problema, te vor intelege.dar putin probabil sa fie asa..caci ei teau crescut, practic sunt parintii tai.