| OLy93 a întrebat:

Salut,

Am sunat la firma de recrutare bework din Arad ca sa imi gaseasca un loc de munca in Italia. Mi-au oferit in mai multe domenii cu salar 1000 euro salar + 300 euro imi trimit ei lunar bani de mancare. Doamna de acolo vorbea frumos, dupa parerea mea nu cred ca este teapa. Pe internet nu gasesc aproape nimic despre ei, nici ca dau tepe, nici ca nu. Mi-au cerut niste acte + 440 lei bani pentru contract si asigurare medicala si din primul meu salar imi vor mai trage 100 euro comisionul lor. nu ar fi o problema acesti bani daca as sti sigur ca nu iau teapa, ca din 1300 euro as putea sa dau 100... Credeti ca sunt tepari, cunoasteti voipe cineva care a plecat sau care a luat teapa cu aceasta firma, BEWORK?

38 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai fi cautat bine, ai fi gasit raspunsurile unor oameni care au fost tepuiti de firma "Bework " din Arad--- vezi ce spun stelian si dana77 :http://consilierjuridicgermanoroman.com/......-tzepuiti/

Daca citesti mai in josul pagini gasesti pareri de la oameni tepuiti de o alta firma din Arad :"Indra Recruitment"

| Constantin_Mihay_1995 a răspuns (pentru alessia5158):

Si ce ati facut pana la urma

| alessia5158 a răspuns (pentru Constantin_Mihay_1995):

Eu NU am recurs la serviciile de mediere ale acestei firme!--- edifica-te citind atat postarea mea pe acest site cat si a altora care raspund userului care cere informatii despre seriozitatea respectivei firme.

p.s. Firma SC Bework Profesional Recruitment SRL din Arad se regaseste in lista facuta publica (in 2015) ca fiind una din firmele amendate de Inspectia muncii pentru incalcarea Legii 156/2000 --- vezi in link:http://www.economica.net/......16061.html
Ti-as sugera sa citesti cu atentie capitolul V-Tariful serviciului din contractul de mediere pe care l-ai semnat! Ia o decizie inainte de a pierde intreaga suma pe care ai dat-o acestei firme pe care internautii patiti o califica ca fiind una tepara!

| GhitaIlie2 a răspuns (pentru Constantin_Mihay_1995):

Ai plecat?

| mihaibrad a răspuns:

Http://www.incont.ro/......diere.html

Atentie la acest pasaj:
Nu dati bani firmei de intermediere inainte de a fi angajat! Cereti ca in contract sa se prevada ca plata comisionului catre firma sa fie achitat dupa angajare, ca procent din salariu!

| DanyPop2222 a răspuns:

firma de ****

| cameliaa1985 a răspuns:

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| crina1985 a răspuns:

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| crina1985 a răspuns:

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, www.bework.ro acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| Constantin_Mihay_1995 a răspuns:

Salut. Am fost la Arad la firma bework si am depus toate actele si o suma de 590 de lei si au zis sa astept raspunsul si au trecut 3 saptamani si nimic an sa nu stiu dc e peapa si am sunat la firma si am zic ca nu au primit nici un raspuns de la angajator

| crina1985 a răspuns (pentru Constantin_Mihay_1995):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10.

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Constantin_Mihay_1995):

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| Constantin_Mihay_1995 a răspuns:

Si ce ai facut pana la urma

| AlexandruFlorin10 a răspuns:

Ieri am ajuns si eu la aceasta firma din Arad, din str closca nr 2. Am observat ca acum se numesc Beservice work consulting srl, am discutit despre o plecare in Germania in fabrica de cosmetice. Mi s-a promis 1400 € si chirie inclusa. Nici nu stiu ce a fost in capul meu, de am crezut toate astea si am achitat taxa de 530 lei. Acum mai urma sa trimit niste acte din Bucuresti pentru plecare. Dar vor amana plecarea sau voi pleca in niste conditii cu totul diferite? Va multumesc sincer.

| Bryan25 a răspuns:

Buna, vreau sa confirm si eu ca este o mare teapa cu aceasta firma BEWORK, am fost si eu de curand la ei la Arad pentru semnarea unui contract de munca in Italia, este o mare porcarie ce scrie in acel contract, iar cand am inceput sa pun intrebari legate de clauzele contractului doamna de acolo a inceput sa se dispere si sa se revolte de nu se mai putea controla, cititi si voi contractul atasat de mine si convingeti-va fara sa mai bateti drumul pana la Arad
[IMG]http://i60.tinypic.com/2prbdhv.jpg[/IMG]
[IMG]http://i59.tinypic.com/2myccpk.jpg[/IMG]
[IMG]http://i58.tinypic.com/dgl1t3.jpg[/IMG]
[IMG]http://i60.tinypic.com/258zbpl.jpg[/IMG]

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Bryan25):

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| Bryan25 a răspuns:

Buna, vreau sa confirm si eu ca este o mare teapa cu aceasta firma BEWORK, am fost si eu de curand la ei la Arad pentru semnarea unui contract de munca in Italia, este o mare porcarie ce scrie in acel contract, iar cand am inceput sa pun intrebari legate de clauzele contractului doamna de acolo a inceput sa se dispere si sa se revolte de nu se mai putea controla, cititi si voi contractul atasat de mine si convingeti-va fara sa mai bateti drumul pana la Arad
http://i60.tinypic.com/2prbdhv.jpg
http://i59.tinypic.com/2myccpk.jpg
http://i58.tinypic.com/dgl1t3.jpg
http://i60.tinypic.com/258zbpl.jpg

| Seba_Seby_1982 a răspuns:

Ai plecat cu aceasta firma

| Ignat_Dan_1980 a răspuns:

Astia sint tepari 100/100 nu mai astepta ei se bazeaza pe clauzele din contract iti returneaza doar 15% din bani platiti de tine, dar cu DNA o poti rezolva.du-te la DNA si fale un flagrant, procurori de acolo se pricep si te vor ajuta nu te costa nimic dar le trebuie o lectie acestor tepari {la toti tepari ca ce promit ei si iti iau bani nu fac nimic}

| Alx_Alecs_1990 a răspuns (pentru Ignat_Dan_1980):

Pai clar e tapa 100%

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Ignat_Dan_1980):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei.

| Mita_Bartoc_1973 a răspuns:

Salut,cine poate sa-mi spuna daca a plecat cineva in Italia prin firma aceasta de mediere.

| Marian_Florea_1974 a răspuns:

Ciao

| RA_Horus_1977 a răspuns:

Si eu astept raspuns pana pe 27 ale lunii mai, nu stiu nimic altceva

| Ignat_Dan_1980 a răspuns (pentru RA_Horus_1977):

Dai in judecata nu pierzi banii, poti sa le faci un flgrant pentru ca procurori de abia ii asteapta

| Alx_Alecs_1990 a răspuns (pentru RA_Horus_1977):

Asteapta asteapta ca sigur ca fi gata contractu laughing)

| Ghemschi_Allfredo_1993 a răspuns:

Salut, happy Cu parere de rau firma asta e de tot cacatul! Este teapa, din pacate am fost pacaliti eu si un prt de'al meu! raspanditi vestea
Ca sunt multi oameni ca isi fac contractele la ei, Am vazut cu ochii mei!

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Ghemschi_Allfredo_1993):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar

| Lavy_Deea_1991 a răspuns:

Buna,am facut eu si pr meu contract cu ei d 2 luni si ne tot amana, mi-au zis ca in 9 luna asta sunt plecri si nu am mers si nu rasp nici l tel, pot s fac cumva s obtin banii d comision si banii de pe biletele d tren?

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Lavy_Deea_1991):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10.

| Emil_Dulceanu_1974 a răspuns:

Si noi am luat teapa de la BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL am platit 500 de euro pentru contract de munca in Germania si acum nu mai raspund la tel eu merg maine sa depun reclamatie la DNA cine a mai dat bani la aceasta firma si a luat teapa sa ma contacteze 0766672646 pentru a ne uni si a pune capat acestor tepar nenorociti

| crina1985 a răspuns (pentru Emil_Dulceanu_1974):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere impotriva tuturor firmelor care v-au tepuit si doar asa se va putea elimina fenomenul.

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Emil_Dulceanu_1974):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere daca ati luat teapa de la ei. Va recomand pentru. cei care au posibilitati sa apeleze la un licentiat in drept (jurist, avocat etc) sa va ajute sa faceti o plangere de nota 10. Va recomand sa depuneti plangere.

| cameliaa1985 a răspuns (pentru Emil_Dulceanu_1974):

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

DRAGI PRIETENI INSELATI DE FIRMELE TEPARE DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA.

IN CAZUL ACESTORA CARE PUBLICA ANUNTURI PE INTERNET/OLX SI VA PREZINTA OFERTE FERME (CAND IN REALITATE ACESTEA NU SUNT PENTRU TOTI SAU DELOC) DE MUNCA IN GERMANIA, ANGLIA …AVETI URMATOAREA SOLUTIE:

1.ADRESATI-VA POLITIEI DIN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA, PRINTR-O PLANGERE PENALA PRIVIND INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE;

2. DEPUNETI PLANGERE LA ITM (TOT IN ORASUL IN CARE ISI ARE SEDIUL FIRMA)

3 DEPUNETI PLANGERE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.

PREZENTATI URMATOARELE IN PLANGERE:

La telefon se prezinta ca au o oferta ferma si cand ajungi la sediul firmei constati ca oferta ferma de munca nu exista sau va prezinta oferte din alt domeniu care nu mai sunt de actualitate. Unele firme stabilesc telefonic ca vor incheia contract individual de munca si cand ajungeti la sediu va prezinta contractul de mediere. Oamenii facand sute de kilometri uneori sunt nevoiti sa accepte contractul de mediere care se dovedeste a fi o amagire. Prezentati faptul ca atat telefonic cat si la sediul firmei va promite data certa a plecarii la munca ( de exemplu 31 martie) iar dupa ce achitati taxa de mediere si dupa ce ajungeti acasa nu va mai suna pentru locul de munca promis sau va tot amana invocand vesnica minciuna ca nu a venit raspunsul de la angajatorul strain. Majoritatea aplicantilor sunt mintiti permanent pana la expirarea contractului de mediere si ei se spala pe maini nemaiavand nicio obligatie fata de dvs. In ceea ce priveste unele contracte de mediere acestea sunt compuse din clauze " abuzive" in sensul ca nu ai voie sa I suni mereu aceasat constituind un abuz, hartuire etc. Contractele sunt facute strict in favoarea lor si se stipuleaza ca daca renuntati la mediere sau expira contractul ei se obliga sa va restituie un procent minor din banii achitati, la sediul firmei si dupa 30 zile de la depunerea cererii scrise. Este o escrocherie " legala" si mii de oameni nestiutori cand in plasa acestor escroci acoperiti de contracte fantoma la limita infractionalitatii/legii.

ATENTIE! Plangerea penala sa aiba rezultat trebuie insotita de probe cum ar fi:

- Listingul telefoanelor
- Martori ( prieteni, rude, apropiati, etc)
- Anexati contractul de mediere la plangere si orice act doveditor.
Cea mai importanta proba este cea cu martori, proba foto a postarilor de pe olx, in unele cazuri acestia posteaza zilnic oferte ferme cand dvs. Ati semnat in urma cu 1 luna de ex., convorbirile telefonice.

Inainte de a semna un contract cu o firma e bine sa ii inregistrati la sediul firmei daca puteti acest lucru.

Ca urmare a plangerilor va puteti contitui parte civila in procesul penal si va puteti recupera suma integral +daune+ dobanda legala. Daca luati teapa si nu va adresati profesionist autoritatilor acesti escroci vor insela multi oameni si vor functiona fara probleme in sediile lor de lux. E FOARTE IMPORTANT CA Foarte multi sa depuna plangere. VA INFORMEZ CA PUTETI DEPUNE PLAGERILE CU TAOTE ACTELE PRIN POSTA/EMAIL LA POLITIE, ITM, PROTECTIA CONSUMATORULUI ETC. PLANGERILE SUNT SCUTITE DE ORICE TAXA JUDICIARA. DACA SESOLICITA AUDIEREA DVS/MARTORILOR ACEST LUCRU SE POATE FACE PRINTR –O COMISIE ROGATORIE IN ORASUL DVS. AVETI NEVOIE DE SPIRIT CIVIC PENTRU A STOPA INFRACTORII CARE VA MINT SI VA IAU BANII MANIPULANDU-VA. FIRMELE SERIOASE NU PERCEP NICIUN FEL DE TAXE INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PROPRIUZIS. ATENTIE MARE LA FIRMELE DIN ARAD, SUNT CELE MAI MULTE ESCROCHERII IN ACEST SENS (CLUJ, BUCURESTI, SIBIU DEASEMENEA) DE EXEMPLU FIRMA BEWORK PROFESIONAL RECRUITMENT SRL, STRADA CLOSCA NR. 2 SUNT ACEEASI CU SC BESERVICE WORK CONSULTING SRL POSESORI AI SITE www.muncaeuropa.ro, acestia sunt mari escroci pe piata din Arad. Incaseaza 600 lei promitand data certa a plecarii dupa care va amana si in final nu mai raspunde la telefon. Sunt niste tepari cu acte. Depuneti plangere

| IzabellaArdei a răspuns:

Am auzit si eu de la un prieten ca BEWORK e teapa. nu e norma sa ceara bani pentru mediere.
Vedeti ca sunt firme care iti gasesc de munca si nu iti cer niciun comision. Una din ele e SILVERHAND. sotul meu e plecat cu ei de 6 luni si e foarte multumit. ii gasiti pe net daca ii cautati

| Radu_Ramona_1996 a răspuns:

Aveti grija cu ei, sunt tepari! Si eu le-am platit 300 de E comision pentru un loc de munca in Germania la o asa zisa firma de cosmetice. Au promis cazare gratuita si trei mese pe zi din partea angajatorului si mai mult decat atat salariu incepand de 120-1400 E. Odata ajunsa acolo am descoperit ca nimic din ceea ce ei au promis nu corespundea. Chiria o plateam eu iar de masa gratuita nici nu s-a pus problema. Cat despre salariu ajungea la maxim 800 de E pe luna. Plus ca mi-au spus ca blocul unde voi locui e renovat si complet utilat, iar cand am ajuns acolo am gasit o mizerie de nedescris si blocul era infestat de plosnite.

| AlexandruFlorin10 a răspuns (pentru Radu_Ramona_1996):

As dori sa vorbim despre cateva detalii, deoarece si eu am fost ieri acolo pentru o plecare. Multumesc

| Seba_Seby_1982 a răspuns (pentru AlexandruFlorin10):

Ai plecat cu aceasta firma ca am fost si eu la ei si miau promis ca plec pe 24 luna asta te rog da-mi un raspuns multumesc