| eunumberone a întrebat:

De cateva zile imi apar tot mai multe notificari pe facebook cum ca am dat cerere unor persoane si mi-au acceptat, nu inteleg de ce...nu am dat nimanui parola si am schimbat-o de vreo 2 ori si tot asa apare si am bifat in casuta cand am schimbat-o sa se deconecteze de pe alte dispozitive. De ce tot apar notificari?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E un fel de "virus" tip Facebook.
Ai intrat, probabil, pe un site infestat si ti-a furat lista de prieteni, datele tale personale...
De multe ori se ofera vizionarea unui filmulet aparent interesant (dupa titlu), dar il poti vedea "doar" daca dai like paginii. Cand ai dat click, in secunda urmatoare ti s-au furat datele personale, pe care "virusul" il foloseste dupa plac.
Situatia trebuie raportata la Facebook, cu link-ul unui asemenea atac (la tine: cerere de prietenie).
Asemenea atacuri sunt detectate / blocate de sistemele serioase de antivirusi.
Concluzia: nu dati click pe orice pare "interesant" sau "gratuit" etc.

| eunumberone explică (pentru Bula):

Si ce pot sa fac? ce link sa dau la facebook?