| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni! Este cineva aici care se pricepe la arme? M-ar interesa sa imi fac un permis de colectionar de arme( nu acum ) pentru imi achizitiona o copie semiautomata dupa ak47 facuta la cugir:wum, wasr.Cam toate sunt la fel oricum.Si am cateva intrebari:

se mai fabrica in Romania? mai sunt pe stoc in magazinele de arme?

Cat costa? de exemplu am vazut pe cineva care vindea un Wum cu 1500 de euro si mi se pare o suma foarte mare, mai ales cand stii ca in America se vand cu 300 de dolari, ca sa nu mai vorbim de cat de usor o iei(dar nu comparam legile de aici cu cele de acolo).

Cat costa gloantele de calibru 7, 62x39?

As ruga foarte foarte mult sa imi raspunda doar un binevoitor care sa stie raspunsurile la intrebarile mele.Adica daca ai o parere care nu ma ajuta cu nimic nu o posta pentru ca topicul meu sa fie vizibil o perioada pana cand ma ajuta cineva.Multumesc frumos!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai alerga să răspuni la multe întrebări ca să ajungi senior, da?
Citește legea numărul 295/2005 privind regimul armelor și al munițiilor.
http://www.igpr.ro/compartimentul_arme.htm
Mergi la Inspectoratul de Poliție al județului de domiciliu, la Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase pentru întreaga formalitate.
Întâi ceri acolo informații și apoi procuri arma.
Nu mulțumi și nu mai fi arongant, bine?
Pa, pa.

| Marinush123456789 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

CREDE-MA SAU NU dar eu intru pe aici din an in paste, dar acum astept pe cineva si pana atunci nu am gasit un site mai bun decat asta sa imi opresc plictiseala.Multumesc frumos desi am citit de mult aia pe mine ma intereseaza pareri si raspunsuri ca alea le stiu si eu.Si sincer nu caut nici un senior si nici o medalie pentru ca si acest cont l-am facut la vrajeala doar sa mai postez vreo nelamurire ca oamenii binevoitori sa ma ajute.Si nu stiu cand am fost arogant.MULT SUCCES!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Marinush123456789):

Bună.
Aștepți pe cineva cu arme să începi vreun război?
Ți-am spus care este procedura legală.
Pa, pa.

| Marinush123456789 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Salut,ceea ce astept eu nu este vreo grija de a ta. Ceea ce vreau e in intrebarea de mai sus.Credeam ca esti o fata educata, ma insel?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Marinush123456789):

Bună din nou.
Te rog să înțelegi că asta este procedura, vezi în lege ce ai de făcut pentru arme de colecție. Este așa greu să mă înțelegi?
Și sunt mai mult decât educată, stai tu liniștit!
Pa, pa.

| Marinush123456789 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Poti te rog frumos sa arati cu degetul unde am intrebat eu "care e procedura?"
tot incerci sa ma lamuresti tu pe mine care e procedura cand eu intrebam daca se mai fabrica si cat costa la un armurier.Eu consider ca nu ai pic de respect fata de altii ceea ce inseamna ca nu ai pic de respect fata de tine, ca sa nu vorbim de educatie.Consider ca ti-am acordat prea multa atentie si mai consider ca ar trebui sa te cari de pe profilul meu. EXECUTAREA!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Marinush123456789):

Bună.
Lasă aroganța, că nu s-a răsturnat căruța cu proști la tine la poartă, da?
Când ai să găsești acel armurier să-mi spui și mie, colecționarule de arme la indigo!
Executat vei fi de admini dacă nu-ți revizuiești comportamentul!
Insistă!
Pa, pa.

| Marinush123456789 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Am zis EXECUTAREA! du-te inapoi la cotet

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Marinush123456789):

Bună.
Nu mai insista ca Ion cu fluierul. Executarea să le spui la cei care nu te-au educat!
Pa, pa.