| alinike2 a întrebat:

Am o mare nelamurire. Vreau sa imi iau dupa www.mivarom.ro o statie de lipit cu fludor si stiu ca ai nevoie si de un fel de "crema" si nu stiu ce sa aleg pasta decapanta sau colofoniu? Colofoniul asta se mai numeste si sacaz? Puteti sa imi daiti niste link-uri cu butoane si reglatoare de alea ca la boxe sa setezi volumul ca nu gasesc pe aici dar sa fie tot dupa www.mivarom.ro PS: Funda o dau si doar pana la SACAZ

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Pasta decapantă este o substanţă în general acidă care se foloseşte mai puţin sau deloc în electronică.
Colofoniul ( sau sacâzul ) este de ajuns dacă suprafaţa de lipit este curată. Pasta decapantă are neajunsul că este corozivă şi este conducătoare de electricitate, se foloseşte tot la cositoriri, dar în domeniul tinichigeriei şi al instalaţiilor bazate pe ţevi de cupru.
Volumul se poate regla digital cu ajutorul telecomenzii sau al microcontactelor, dar acestea au nevoie de un montaj cu microprocesor, sau - simplu, cu ajutorul unui potenţiometru logaritmic cu variaţie liniară sau circulară.
Totul depinde de montajul electronic în sine şi de cerinţele acestuia.