| JakeS a întrebat:

Am o problema cu PC-ul, de 2 saptamani... cand il deschid nu mai se aude biip-ul, adica nu mai booteaza si nu se mai deschide monitorul, am desfacut unitatea, am umblat la bateria de la BIOS, si s-a resetat, l-am deschis a mers de 4 ori dupa care a3-a zi iarasi facea figuri. si tot asa. daca umblu la contactele din ea sau la bateria de la BIOS in special asa face se deschide dupa care nu. am umblat si pe la configuratii si era bine pus, hdd-ul booteaza dar nu stiu ce sa ii mai fac. Pentru cel mai bun raspuns DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| tmteo a răspuns:

Ai probleme cu `speaker-ul` de pe placa de baza. daca desfaci pc-ul,langa mufele de pe pini (hdd.led,power led,reset sw, etc)tot acol o sa observi si un `speaker` (scrie pe el), ala fiind care face bip-ul cand aprinzi pc-ul sau cand intampina vreo problema face de mai multe ori bip.dar acum depinde si de placa de baza, unele placi, au speaker-ul integrat in placa de baza.

| JakeS explică (pentru tmteo):

Pai si din cauza aceasta nu se mai deschide nici monitorul? ca, daca il deschid pc-ul nu se mai deschide monitorul, ramane negru.

| tmteo a răspuns (pentru JakeS):

Posibil,da. Ti-am zis, bip-ul acela, daca nu face la aprindere, sunt erori in pc.
Daca stii sigur ca monitorul nu are nimic, e de la speaker.

| JakeS explică (pentru tmteo):

Da. Monitorul merge