| MeMe123 a întrebat:

Am si eu o problema cu un aparat DSLR Nikon D3300, de fiecare data cand bag cardul din el in laptop sa descarc pozele unele sunt in format JPG/JPEG care sunt recunoscute de laptop iar marea majoritate sunt NEF, ce pot face in privinta asta, in afara de convertire, ca sa fie toate pe JPG/JPEG. Multumesc, dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu e o problemă, e ceva normal, dacă nu l-ai setat să salveze pozele exclusiv ca JPEG. Camerele DSLR pot salva date și în format RAW (adică brut, necomprimat), acest mod de stocare fiind foarte util profesioniștilor care au acces ulterior fotografiei la toate datele primite de senzor și pot efectua diferite prelucrări ale imaginii pentru a scoate tot ce se poate din ea.
Formatul NEF este vizibil cu multe programe de afișare a pozelor - un exemplu: irfanview (freeware). Dar și cu programele oferite de Nikon: ViewNX-i & Capture NX-D

http://downloadcenter.nikonimglib.com/ro/products/261/VCNXSP.html

http://downloadcenter.nikonimglib.com/ro/products/170/NEF_Codec.html

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Formatul NEF este un format a producatorului, presupun format raw. Daca marimea fisierului este de cativa Mb, atunci sigur ca sunt versiuni raw. Daca marimea fisierelor este mica, sub 1 Mb, atunci ele pot fi doar fisiere auxiliare.
Descarca pozele cu programul dat de fabricant, atunci vei putea face si ajustari la poze, iar fisierele anexa nu te vor deranja.

| antineutrino a răspuns:

Vezi la setările aparatului (în meniu): alege formatul de fişier în care doreşti să fie salvată fotografia. Probabil este setat în mod automat pe NEF + JPEG. Schimbă-i setarea pe doar JPEG.