| Didddddddy a întrebat:

Am un inel de aur pe stanta scrie 585. 14K. Cam cat ar costa un gram?

2 răspunsuri:
| Elvis1398 a răspuns:

Nu ati inteles este vorba de afaceri nu de bijuterii. cursul bnr este de referinta nu are nici o valoare pentru ca bnr nu cumpara nu vinde da doar curs de referinta. dar intre cumparatori si vanzatori treburile stau cam asa aurul in amanet se ia cu 40 43 (vb de aur pentru topit ) si se vinde cu 47 50 maxim sunt persoane care ofera si mai mult dar in general se axeaza pe 18 k se castiga mai bine il platesc 55 58 si il vand la turci cu 62, 5 63 se castiga la cantitati dar este fapta penala trafic de metale prtioase

| Alecswtza a răspuns (pentru Elvis1398):

Te inseli! Aurul de 14K se vinde la topit in magazin, amanet, etc. cu preturi cuprinse intre 60-70 lei. Si turcii se axeaza mai mult pe argint pentru ca pot face obiecte suflate cu argint pe care le vand sub forma de obiecte din argint!
Apropo, daca vrei sa o bagi in amanet du-o la un amanet mai "de cartier", alea ofera mai mult, iar daca vrei sa o vinzi cauta un magazin Sevda, e magazinul care cumpara aurul si argintul cu mult peste pretul de pe piata.