| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Doresc sa achizitionez un calorifer electric pentru a incalzi o camera de 24 metri patrati. Aveti recomandari sau sfaturi in legatura cu achizionarea unui calorifer ieftin si cu consum redus? Voi folositi asa ceva? Daca da, care-s costurile voastre lunare si cat timp pe zi il tineti pornit?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un singur calorifer electric nu va face fata intr-o camera atat de mare.
Consumul va fi acelasi, indiferent de modelul ales. Si nu va fi unul mic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Exact! In sfarsit inca unul sanatos la cap! Zi-i tu te rog lui fanCocaCola ca e pe aratura, ca mie mi-a dat ignore de ceva vreme. I-am dat si eu ignore cu ocazia asta, ca sa nu ma trezesc ca incep sa raspund si la sfarsit vad ca ma ignora desteptul. Deh, nu ii place sa i se dea peste bot cand o ia pe aratura. Auzi la el, 2000 W pentru 24 mp. Pentru cei de pe alte planete care au impresia ca poti incalzi 24 mp cu un calorifer electric nenorocit, aruncati un ochi aici: https://casasidesign.ro/calculator-necesar-termic.html

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista asa ceva. Crede-ma ca am stat o iarna cu un calorifer electric intr-o camera de vreo 10 mp si nu putea sa imi ridice peste 16 grade - in conditiile in care eram la parter, iar doi vecini din trei (deasupra + o laterala) nu locuiau acolo. La 24 de mp iti trebuie incalzire industriala si sigur nu iesi ieftin. Sint efectiv bani aruncati pe geam. Cel mai bine cred ca ar fi o plasma cu infrarosu, insa acolo costul de achizitie e mai mare, probabil undeva pe la 1500-2000 ron pentru suprafata asta.

| Frank51 a răspuns:

Daca iei unul standard are 2kW, daca il lasi jumatate de zi pornit ai 2kW*12h=24kW/zi= 14 lei pe zi*30 de zile = 420 de lei pe luna. Daca il lasi toata ziua ai 820 lei pe luna.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, eu il tin aproape 24 ore pe zi si factura s-a dublat. Adica in loc de 500 lei cat plateam pe 2 luni, platim 1000 sau peste 1000. Eu cred ca toate consuma cam la fel. Asta cand e dat la minim, daca il dau la maxim platesc si triplu.

| Digikey a răspuns:

Cel mai sigur este unul cu ulei de 2000W.Are termostat si nu trebuie sa-l tii la maxim.Costurile vin in functie de cat timp il tii aprins si cat de bine este izolata incaperea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consum redus nu exista. Eu mi-am luat un dezumificator care are consum 220W pe treapta LOW și 360W pe treapta HIGH. Ținut numai pe High nu chiar non-stop mi-a venit in plus pe factura 54 lei la recalculare. Plus ca dezumificatorul îmi dă și un pic de căldură. Un calorifer electric 2000W te stoarce la portofel. Eu prefer sa stau cu 3 bluze pe mine decât sa ma încălzesc cu calorifer electric. Și eu locuiesc în bloc care este racordat la centrala de cartier și acum este a doua iarna fără căldură din cauza unei avarii și nimeni nu se deranjează sa înlocuiască. Apa calda e, căldură nu. Dar mai bine îmbrăcat mai gros decât fără bani în portofel. Prin august au venit facturi de curent recalculate la vecini în bloc și unii au avut de plătit și câte 1900 lei. În august pentru consum din iarna.