| anonim_4396 a întrebat:

m-am hotarat sa imi cumpar ceva pentru a creste in masa musculara. M-am gandit la creatina, dar eu nu vreau sa fac si sala, pentru ca nu am timp si nici instrumentele necesare ( daca e sa fac as vrea sa fac acasa, dar nu ). Pot lua creatina fara sa fac sala si fara sa ma afecteze intr-un fel rau? Daca nu, atunci ce altceva pot lua sa ajute cresterea in masa musculara, dar fara sala?

Răspuns Câştigător
| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Sfatul meu sincer este sa lasi toata porcarile (gen creatina) pentru ca pe timp scurt ai senzatia ca te ajuta, dar pe timp lung o sa iti faca rau. Daca esti creatina si nu tragi de fiare o sa te ingrasi, nu o sa pui masa musculara.Ideia este ca daca iei ceva pentru crestrea masei musculare, trebuie sa tragi de fiare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pintoiu_Raresh_1993):

De cand iti face rau creatina? ai habar ce e macar? pentru cultura ta generala se gaseste si in carne creatina

| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sall...cele mai bune ''proteine'' care te ajuta sunt: un somn bun, un program strict de sala si sa mananci bine.
Creatina si toate cele celelalte stimulente te ajuta pe moment, adica cat timp tragi de fiare se umfla muschi, cum te lasi ti se lasa pielea (ca la babele de 90 ani) si cred ca vrei asta.
Daca vrei sa faci muschi trebuie sa ii faci natural pustiu...
Stiu ce vorbesc am facut box de performanta 2 ani!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pintoiu_Raresh_1993):

" cum te lasi ti se lasa pielea", tu nu ai citit niciodata o carte in domeniu, nu? Astea sunt aberatii.

Eu personal am folosit 2 ani creatina, proteine, aminoacizi si apoi am avut cativa ani pauza si aratam perfect normal. O gramada de sportivi au facut asta si arata perfect normal si la batranete.

In primul rand, creatina si proteine inseamna CU TOTUL ALTECVA, o proteina e compusa din 22 de aminoacizi, creatina e doar un aminoacid.

Proteinele NU iti umfla muschii ci ajuta la refacerea fibrelor dupa un antrenament.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. AStea au concentratie mare de proteine si suplimentele ( prafuri, cum va place voua sa ziceti ) tot din astea sunt facute, proteina este separata de restul continutului.

Rolul lor este sa nu-ti fortezi stomacul cu 7-8 mese consistente pe zi, bagi 4-5 mese + suplimente. Tu poti sa mananci 2 kg de carne pe zi sau 50-60 de oua pe saptamana?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pintoiu_Raresh_1993):

Hai mai copil mic, nu ne mai explici cum se lasa "pielea"? Ai foarte multe carti in domeniu citite, nu? laughing

Hai, mai explica-ne din aberatiile tale laughing

5 răspunsuri:
| k1d0o a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la sala si sa iei proteine Cell-Tech sunt foarte bune iti da energie iti mareste masa musculare... si chiar meritawinking