| Adry05 a întrebat:

Salutare!
Am trecut printr-o situație acum câteva zile la care mă tot gândesc. Am fost martoră în plină zi la un eveniment îngrozitor : în plină stradă era un țâgan care bătea o femeie, presupun nevastă-sa... dar într-un mod pur și simplu animalic adică trântit de pământ, dat cu pumni în cap, picioare, de nici nu te puteai uita, fiind înconjurați și de copii care urlau și ei în ultimu hal... scena respectivă avea și spectactori grămadă, în special public „masculin" care priveau chiar încântați asemenea „spectacol" în loc să se ducă să o ajute și pe femeia aia, că de, le era greu ei fiind în total vreo 10 să-l răpună pe unu singur.
Ideea e că am avut o stare de șoc când am văzut ce se întâmplă și n-am știut ce să fac... Aș fi vrut să sun la poliție dar nu prea știu cum se comportă autoritățile în astfel de cazuri. Nu știam foarte bine nici zona unde eram ca să le zic să vină și știu că asta pentru ei e o problemă + faptul că m-am gândit și la scenariul în care până să ajungă ei să plece și să mă tragă după la răspundere că i-am chemat inutil...
Întrebarea mea e legată de acest proces, dacă i-aș fi sunat, ar fi insistat să rămân acolo și să dau declarație? pentru că aș fi preferat ca un animal ca ăla să nu știe că eu l-am reclamat că la cum îi știu mi-ar fi dat de urmă.
Dacă apucau să plece până venea poliția, ce s-ar fi întâmplat? în oamenii ăia care stăteau și se bucurau ca proștii de spectacol nu știu cât m-aș putea încrede că ar fi încurajat ce zic și chiar și poliția, dacă apucau să plece oricum nu cred că mai aveau ce să facă, nu e ca și cum s-ar fi dus să-i caute.
știu că n-am procedat tocmai civic că n-am sunat, pe de o parte regret, bine, m-am gândit și la varianta că poate deja s-a sunat, dar ar fi fost bine să mă asigur. Povestesc și întreb toate astea tocmai ca dacă se mai întâmplă o astfel de situație să știu cum să procedez.

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna,

E o situatie socanta si imi pare rau ca ai asistat la o astfel de scena inumana...
Din nefericire din scoala suntem invatati cu teama, si nu actionam aproape niciodata cand trebuie, si apoi "regretam".
In cazul in care sunai la 112 spuneai numele tau fiindca iti cere sa te prezinti, situatia pe scurt si locul unde te aflii, daca esti dezorientata spui zona si ce magazine /cladiri sunt in jurul tau.
Ceri sa vina de urgenta jandarmeria, politia si in cazul pe care l-ai mentionat, si ambulanta. Ei deja vor fi pe fir cand tu vorbesti cu dispecerul la 112 dar s-ar putea sa iti faca legatura si cu politia iar tu va trebuii sa dai informatiile din nou dar soliciti sa vina de urgenta pentru ca persoana este batuta cu bestialitate in plina strada.
Daca situatia se incheie pana ei vin, tu poti suna la 112 sau sa ceri sa ramai pe fir cu ei, din cauza socului pe care il ai sau pentru a fi gasita mai usor.
Acestia vor cauta sa opreasca scandalul, ambulanta va transporta femeia iar unul dintre politisti / jandarmi te vor lua deoparte pentru a-ti cere buletinul si inca odata sa le spui ce s-a intamplat. In cele mai multe cazuri ti se cere si numarul de telefon. Tu poti mentiona ca nu doresti sa fi implicata mai departe de teama lor. Cam rar s-ar ajunge sa fi contactata pentru declaratii, mai ales in cazul unor tigani care au scandal.
Daca cumva ei pleaca pana ajung autoritatile, tu vei fi acolo prezentand actul de identificare si pentru a le spune ce s-a intamplat, cu siguranta daca mai sunt oameni in jur cineva va spune ce a vazut ca si tine sau se vor cauta camere de filmat daca sunt.

Imi pare rau, vei reusii sa treci si peste acest soc.
Te imbratisez si iti doresc numai bine!
Sa nu incerci tu direct sa te bagi, ca s-ar putea sa nu mai scapi, suni la 112.

36 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Hai sa iti spun o lege nescrisa.Niciodata in viata vietilor tale, sa nu te bagi intre cupluri.Sunt multi care se bag si ii desparte, barbati bazati pe pumn.Eu unu nu ma bazez, dau in frica, si cand oi da in frica, e posibil sa bagi in spital, sau mai rau.Pentru ca din frica vin multe.Si antrenori de box, si profesionisti sustin ca loviturile din frica (Dau, ca daca nu dau bine, ma omoara dupa, ma taie) sunt foarte periculoase.Si acum sa revenim, sa zicem ca gaseste un barbat bazat, care il percuteaza pe animalu ala de ii sar salele.Acasa,ce pateste femeia? O ia ala intr-o serie de o joaca in picioare ca a mancat bataie? Si nu ajungi nicaieri.Niciodata in viata ta nu te bagi intre cupluri, suni la politie daca apuci, daca nu, enjoy spectacolu, ori pleaca de acolo.Problema e ca ori te incinge si pe tine, si pe barbatu de langa tine, sau ajungi sa vina politia, si femeia care a mancat bataie, sa nu denunte nimic de frica ca acasa mai mananca inca o bataie sora cu moartea.Trebuie sa intelegem, si sa realizam faptul ca astfel de lucruri se intampla. Putem ajuta, dar nu daca nu suntem bazati pe noi.Eu unu nu ma bazez, nu ca sunt las, dar nu sunt facut pentru bataie.In schimb sunt multe persoane care adora sa se lupte, sau sunt facuti cu sange rece.Eu personal imi vad de viata. Daca mai te intalnesti cu o astfel de situatie.Filmezi,si trimiti la politie, sau la stirileprotv.Ori suni la politie, dar e cu dus si intors, ca s-ar cam putea sa platesti tu amenda! Ca femeia respectiva sa nu depuna plangere, si unde ajungi? ei se impaca pe loc, iar tu ai chemat brusc politia degeaba laughing

| Lucian4 a răspuns:

Data viitoare ca sa ai dovezi scoti telefonul si faci poze in mai multe perioade a event si apoi poti suna. Plus ca in orase mai sunt zone cu camere de filmat pe stalpi. Adresa o afli de pe google map sau intrii intr-un magazin din apropiere pentru str si nr. Succes in evenimentele viitoare

| Drimmero a răspuns:

Mi-am amintit de o chestie din copilarie, exact ca asta. Eram cu cativa prieteni afara si ne jucam, cred ca aveam 7-8 ani toti, nu mai stiu sigur. Trece pe strada noastra un cuplu de tigani, in dreptul nostru incepe ala sa o bata rau, o pusese la pamant si o lovea cu picioarele in cap, in fata, in burta si mi se pare ca era gravida, noi nu am avut cum sa ne bagam ca eram copii, din ce imi aduc aminte se bagase niste vecine, au tipat la el si ala incetase, nu s-a lasat cu politie sau ceva, dar pe ala nu l-am mai vazut trecand pe strada, de se intampla acum cu siguranta interveneam toti cei care am fost de fata, nu suportam fazele de genul.

Revenind la intrebarea ta, mentalitatea pur romaneasca este inradacinata in romani si nu ai ce sa le faci, femeia batuta in vazul lumii reprezinta un spectacol, indiferent ca e romanca, tiganca, irlandeza sau orice alta natie, e tot om si nu e ok sa fii indiferent in situatii de genul, in nicio situatie in care e nevoie de spiritul civic, trebuie sa dai dovada de omenie care si asa e dusa de mult.

Aia care radeau si se distrau nu sunt barbati, sunt niste pasarici masculine, daca erau mama, sora, sotia sau vreo persoana draga in locul femeii si era batuta de un neica nimeni tot asa stateau?

Tu fiind singura probabil nu ai mai reusit sa gandesti lucid la situatie si ai fost tematoare, nu e de condamnat pentru ca multi ar fi procedat la fel ca tine, e ok ca ai empatizat cu ea, cel mai probabil daca stiai locatia sunai la politie, e si efectul ala ' lasa ca ajuta altcineva' sau 'nu ma bag ca poate are cutit sau poate vine cu altii dupa mine daca il bat', dar la cati erau din ce zici doar nu era Bruce Lee sa-i bata ala pe toti.

Data viitoare daca se mai intampla, ideal ar fi sa stii locatia, suni la politie, va veni probabil un echipaj cat de repede se poate, il vor lua pentru tulburarea linistii publice, vatamare corporala care poate fi direct tentativa de omor daca victima are rani nasoale sau la cap.

| anonimg a răspuns:

Femeile de etnie roma sunt de vina, pentru ca dau nastere tot la niste romi necivilizati. Eu as fi sunat la politie nu ca s-ar omora intre ei (ca oricum ei asta stiu sa faca, si nici cu puscaria nu-i educi); eu as fi sunat la politie pentru deranjarea linistii publice, chiar si in situatia in care stiu sigur ca politia nu ar veni.
Dar nu-i sunam de la fata locului, ci imi vedeam de drum. Nu este nimeni obligat sa dea declaratie; imi cereau datele personale prin telefon si era indeajuns. Am voie sa-mi pastrez anonimatul fata de straini.
Am sunat la politie cand s-au gasit unii dupa miezul noptii sa asculte manele din masina; si sunt o multime de blocuri la care s-ar auzi sunetul si nimeni nu zicea nimic. Atunci am coborat cand a venit politia- dar vagabonzii plecasera; nu inainte sa le dau datele masinii. Nu am dat nicio declaratie.
Altadata am sunat la 112 pentru un om al strazii, care era si baut; n-a fost nevoie sa ma vad fata in fata cu politia.
Altadata eram in parc si se gasise unu' sa-si lase liber un caine de rasa destul de periculos. Am sunat la poilitie in timp ce imi luam talpasita de acolo. Nici atunci nu m-am vazut cu politia.
In principiu nu trebuie sa ne vada toate haimanelele cand anuntam autoritatile. Stiu si ca acestea de pe urma se fac ca ploua; dar ma gandsc ca odata si odata tot si-or face datoria.

In ce priveste romii, necuvantatoarele sunt cu mult deasupra lor in ce priveste educatia. Repet: femeile de etnie roma sunt de vina pentru ca sunt lipsite de educatie. Acesta trebuie sa fie socul, si nu altul: pot sa treaca si o mie de ani de UE, si ele tot nu stiu ca n-au dreptul sa fie batute. Daca asa le place sa traiasca, atunci nu trebuie sa ni se faca mila de astfel de cazuri. Romii sunt cu o mie de ani inainte de comunism in ce priveste educatia. Si le place asta. Si animalele de la zoo pot fi imblanzite -si chiar multe salbaticiuni- si chiar te poti apropia de gardul lor; dar cine se poate apropia de romi sa le vorbeasca despre educatie? Nimeni niciodata nu va face asta. Pentru ca daca ai face asta, in clipa urmatoare vei sfarsi ca femeia care ai vazut-o. Ei stiu ce este binele si ce este raul, tot la fel cum stiu si animalele. Dar, fiind lipsiti de ratiune ca si animalele (adica de educatie) ei aleg in mod voit raul; si nu vor scapa nepedepsiti de Dumnezeu. Si nici membrii guvernului Romaniei nu va scapa nepedepsit, pentru ca nu ii educa -macar cu forta.
Sa sti ca noua ni se face mila de aceia pe care Dumnezeu doreste sa-Si verse mania. Cine refuza educatia huleste pe Dumnezeu si isi bate joc de legea Sa. Un astfel de om nu va scapa nepedepsit.
Data viitoare, cand mai intalnesti o asemenea situatie suni la politie, si le spui ca nu ai ramas acolo.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am trecut printr-o situatie asemnatoare cand eram copila 14 -15 ani cred, Dar eu eram victima.Un mascul era cu caruciurul avand copil mic. Tipul a impins carutul spre mine, eu din instinct am intins mainele si l-am oprit.Atunci s-a declansat bestia din el si m-a luat la pumni si picioare, trantidu-ma pe jos.NU i-am zis nimic, era pentru prima data cand il vedeam.Pana sa ma dezmeticesc si-a luat copilul si a plecat.Nu apucasem sa retin detalii.Dar m-a retinut el pe mine.La vreo saptamana -doua ma intalneste si ma amentinta ca ma arunca sub calea ferata daca il denunt, Am lasat totul balta
Revenind la problema ta... spiritul civic ti-ar spus sa suni.Dar... batausul daca ar fi prins ar primit amenda, probabil ar fi trebuit sa fiti fata in fata
Poate chiar s-ar fi razbunat...

| LoveSleep a răspuns:

Mda. Bine ca nu ai sunat la politie, ca isi lua amenda si o mai batea o data si acasa. Si peste 2 saptamani cand si-ar fi amintit ca a luat amenda. Si peste 2 ani. Si peste 20. Te-ai prins?

| LPCTSTR a răspuns:

Depui plangere pentru tulburarea linistii si ordinii publice, de acolo lumea ar trebui sa isi faca treaba singura.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă suni la politie nu cred ca te pun sa aștepți la fata locului. Tu doar constați faptul. Am sunat odata la 112 fiindcă era un om al străzii căzut, dar părea ca nu se simte bine, ei mi au spus ca nu trebuie sa aștept acolo, ca vor trimite salvarea. Presupun ca dacă suni la 112 sa spui ca ești pe strada și exista violenta între doi oameni, nu vad de ce te ar pune sa aștepți acolo. Oricum sunt uimita ca nu a intervenit absolut nimeni, măcar sa strige la acel animal sa se oprească. Tara asta e prea plina de oameni lași, nu aveau ce sa pățească...

| Nemessys a răspuns:

1. Acei,, barbati" erau in stare de soc ca si tine. Aici exista teama(nu ma bag ca sa nu mi-o iau si eu) si efectul trecatorului care se traduce prin,, lasa ca o ajuta altcineva". Iti dai seama ca nimeni nu stia nimic despre el si de ce anume putea sa fie in stare. Poate avea si un cutit sau o lasa pe nevasta-sa si il lua pe cel care incerca sa o ajute la bataie. Nimeni nu si-ar sacrifica propria viata pentru un strain. Suna cam dur dar asa este.

Tu ca si cetatean trebuia sa tii minte cum arata victima si agresorul, unde si mai exact cand s-a intamplat incidentul (poate sunt camere in zona, sau ma rog. cel putin ar trebui sa fie). Sunai la politie si ei iti puneau diferite intrebari sau iti spuneau ce sa faci mai exact. Sunt sigur ca asta nu se intampla pentru prima si ultima data, s-au mai confruntat cu cazuri de genul. Si sunt sigur ca politistii nu sunt atat de prosti incat atunci cand vin acolo sa-ti spuna,, da, am primit apelul acum 10 minute si nu e nimeni aici, va dam amenda ca ne-ati mintit". E logic ca,, familia" aia sa plece de acolo.

Oricum, este si de datoria victimei sa apeleze la politie, am o mica presimtire ca acest lucru nu i se intampla pentru prima data si mai mult ca sigur este o femeie care sufera de sindromul stockholm, https://www.youtube.com/watch?v=8WBpNl4OfME

Este si adevarat ca tu nu puteai sa faci mare lucru deoarece victima trebuia sa depuna planegera la politie ca sa se rezolve ceva. Nu ai cum sa depui tu plangere asupra unei persoane care nu ti-a facut nimic. Esti doar un martor.

Pe viitor, suna la politie(mai mult de curiozitate, sa vedem ce zic si ce fac) si incearca sa retii locul si ora exacta unde s-a intamplat. Dupa, victima ar trebui sa-si faca treaba (daca si-ar face-o.)

| UniData a răspuns (pentru Nemessys):

Foarte corect spus chiar daca e dur. Nimeni nu isi risca viata pentru altcineva. Daca nebunul are cutit si te omoara, ce faci? Lasi familia acasa fara nimic pentru un necunoscut pe strada? Nimeni nu face asta. De asta exista politie. Dar toti avem pretentii ca altii sa faca ce trebuie. Nu e frumos asa ceva!

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Nu erau în stare de șoc, se uitau, râdeau, se distrau pur și simplu, și unii dintre ei erau chiar cu încă o persoană sau 2/3, adică puteau iniția ceva, eu eram singură, ce naiba puteam eu să inițiez laughing dacă mai eram cu un băiat, probabil l-aș fi îndemnat pe el să se ducă la ei să-i strângă să meargă toți peste ăla, când sunt 10 contra 1 deja nu mai contează că are cuțit că imediat îl imobilizezi.
Camere nu erau sigur, era o zonă cumva între niște blocuri, de aia mi-era cam greu să identific zona.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

"când sunt 10 contra 1 deja nu mai contează că are cuțit că imediat îl imobilizezi."
Nu e chiar așa, dacă are cuțit e indicat să stai la distanță dacă mergi spre el cu mâinile goale și fără să ai antrenament pentru situații de genul, dacă ăla e periculos îl poate băga în unul din ăia 10.
Și când zici "dacă eram cu cineva" sigur nu te referi la iubitul tău, sunt sigur că pe el nu l-ai trimite să se bată cu unul ce are cuțit în mână, așa e?

Iar ăia de acolo sunt niște jeguri doar pentru că stăteau și se amuzau de cum o femeie își ia picioare și pumni în cap.
Puteau să sune la poliție și să spună adresa cei care știau adresa.
Cât despre întrebare, poți să cauți o aplicație care să îți spună unde ești atunci când nu ai idee.
Nu prea mă pricep la legile astea și dacă trebuie neapărat declarație.

| Jus7t a răspuns (pentru Jus7t):

Am uitat să scriu mai sus... dacă ea a luat bătaie în stradă e posibil să nu fie prima dată când i se întâmplă asta, mie așa îmi spune intuiția.
Venea poliția și era posibil ca ea să nu depună plângere și să își continue fericită căsnicia cu ăla până la adânci bătrâneți.
Așa fac multe din păcate, ăia sunt animale ce dau în ele dar ele ce naiba mai sunt că nici bătute nu pleacă de lângă bărbați de genul?
Sunt și care nu pot să plece, dar vorbesc de alea care pot și totuși rămân.

| Adry05 explică (pentru Jus7t):

Da am zis destul de clar că dacă eram cu un băiat nu l-aș trimite să-l bată pe ăla, l-aș trimite să-i strângă pe restul și să meargă mai mulți peste ăla pentru că altfel ar asculta de cineva care le zice „hai să mergem" și bărbat fiind decât de mine ca femeie care le zic „duceți-vă să...", corect?
iar având în vedere că-s 10 deodată unii pot să vină din spate, alții din lateral și tot așa și nu prea ar avea timp să reacționeze că ar fi imediat oprit de unu din aceia

| Adry05 explică (pentru Jus7t):

La țigani încă nu cred că există să bagi divorț. laughing deci probabil de mici sunt învățate să suporte așa ceva... dovadă și cum ăla o bătea în fața copiilor, ai lor probabil. nici nu vreau să mă gândesc ce alte atrocități și monștri o să iasă din copiii ăia.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Oricum ar fi e riscant, există o șansă acolo să fie cineva înjunghiat.
Pot să fie și 50, ăla tot poate să facă o mișcare bruscă și să bage cuțitul în unul dacă ei merg așa spre el cu mâinile goale și 0 experiență.
Dar chiar l-ai trimite pe iubitul tău să strângă ceva oameni de acolo și să calmeze un maniac care are cuțitul în mână și clar probleme la mansardă?

| Emma30555 a răspuns (pentru UniData):

Poate nu avea cuțit asta e doar o teorie o ipoteza, nu ceva cert. Dacă erai în locul victimei sau cineva de acasă, din familie era în locul victimei nu vroiai sa intervină? Măcar sa cheme politia. Ce puteai pati dacă strigai la acel om și ii spuneai sa se oprească, ca doar nu săreai la bătaie, sau sunai la 112? Nu pățești nimic, se cheamă omenie

| UniData a răspuns (pentru Emma30555):

Pe mine ma ducea capul sa sun la politie chiar daca nu stiam unde ma aflu. Citeste mai sus sfatul meu pentru Adri05.

| Emma30555 a răspuns (pentru Jus7t):

Tu ce ai face? Nimic,? Asta e pentru lași. Poți suna măcar la politie. Dacă pe tine te ar ataca vreun psihopat asa deodată pe strada, ai vrea ca lumea sa se uite și atât? Care e diferența dintre lume și psihopat atunci? Asa bărbați fricoși sunt romanii? Dar poți suna măcar la 112 nu are ce sa ți se întâmple! Un animal care da în cineva mai slab nu o sa sara la bătaie dacă intervii, doar strigând sa se oprească, atât trebuie sa faci. Sa suni la politie și eventual sa strigi la el sa încerci sa aplanezi. Fricoși romanii ăștia, nici o alta nație nu are bărbați asa fricoși!

| Jus7t a răspuns (pentru Emma30555):

Prima dată când am răspuns am înțeles greșit că ar avea ăla cuțit, era doar o presupunere văd.
N-am idee de unde ai ajuns la concluzia cu bărbați fricoși.

În situația de mai sus aș fi sunat la poliție și le-aș fi spus adresa și ce se întâmplă (asta dacă știam adresa și le-aș mai fi spus că vreau să rămân anonim, nu vreau să depun declarație sau lucruri de genul dacă se poate) dar nu știu dacă m-aș fi băgat singur între ei din mai multe motive (dacă ăla e de 5ori mai mare decât mine și e turbat nu aș fi avut șanse, dacă cumva ar fi trebuit să mă apăr și i-aș fi dat eu lui un pumn că altfel nu se potolea cine plătea amendă oare? Probabil că amândoi, că așa e pe aici) - doar la fața locului aș putea lua cea mai bună decizie.

| UniData a răspuns (pentru Emma30555):

Esti suparata pe barbatii romani sau mi se pare mie? Adri nu a facut nimic si nu ii mai zici nimic. Din tot grupul ala de oameni, nimeni nu a facut nimic dar ai o problema doar cu ei, nu si cu ele.

| Emma30555 a răspuns (pentru UniData):

Ea a spus ca s-a șocat și nu a știut cum sa reacționeze, este revoltata de ce a făcut acel om, dar ceilalți care stăteau și se uitau ca la un spectacol ce scuza au?

| UniData a răspuns (pentru Emma30555):

Acceasi scuza care o are si ea, poate. Eroare umana. Daca nu, nesimtire. Dinou zic, toti au avut aceeasi vina. Si asa, scuza cu socul nu prea merge. A avut timp sa fie atenta la altii ca sunt in extaz sau ce a vrut ea sa observe dar nu a putut sa gandeasca sa intrebe pe cineva locatia? Hai sa o lasam la eroare umana si sa incheiem subiectul.

| xerxes1 a răspuns:

Practic tiganului i se stricase masina de spalat si o repara in strada.

| Sophieka a răspuns:

Multumesc pentru funda. Numai bine si imbratisari!

| Adry05 explică (pentru Sophieka):

Cu drag! La fel îți doresc.

| RKBlue a răspuns:

Deci:
-e reprosabil ca stateau oamenii langa scena fara sa intervina, in special barbatii.
-cel mai probabil ai avut un fel de panica si soc.Nu ai stiut cum sa reactionezi.Asta e un lucru trist, dar nu e vina ta.Nimeni nu ne invata cum sa reactionam si ce putem face in astfel de cazuri(ma tot intreb de ce mai avem invatamant daca nu ne invata mai nimic util...)
-nu poti sa te invinuiesti caci nu vei face nimic.
-Banuiesc ca a fost si efectul bystander. Unii credeau ca altii vor suna sau au sunat si credeau ca altii vor interveni.
-cu politia chiar depinde.Sunt politisti care ar fi cautat, in caz ca plecau si unii care nici nu s-ar gandi la asa ceva.
-daca mai asisti la un astfel de eveniment, cel mai bine e sa chemi politia, si daca exista posibilitatea, incearca sa rogi pe cineva(probabil un barbat) sa incerce sa opreasca scena. Daca cineva intervine, mai multi o vor face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ai făcut bine că nu ai intervenit, treaba lor ce făceau nu avea rost să îți faci și ție probleme.

Ăla nu e simt civil sa intervii ca un erou/eroina pentru niste oameni pe care nu ii cunoști, una e ca un necunoscut sa vina la una sa o hărțuiască, sa o bata, sa ii facă nu știu ce chestii. Ea/el neavând nici o vina(nu mă interesează sexul) că-i femeie sau bărbat(știu sunt un narcisist, dar pe mine nu mă șochează mai mult o femeie batuta decât un bărbat mai slab fizic bătut) e aceeași chestie, alta e când sa bat niște țigani sau fie că bat o muiere sau se bat ei între ei. De ce ai interveni? Nu vad nici un motiv întemeiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Si eu am trecut printr-un eveniment asemănător în urmă cu câteva luni. Intr-adevar, până a venit poliția cei doi nu mai erau acolo. Eu deja plecasem si nu aveam cum sa la întorc. M-au sunat sa imi mai ceară câteva detalii si atât. Dacă ai fi sunat nu ai fi rămas cu regretul că nu ai încercat. Cat despre locul in care erai, suntem in 2020 sigur ai un smartphone si ai fi putut vedea locația imediat. Succes!

| Feri5 a răspuns:

Dacă victima avea răni, trebuia sa suni salvarea sau SMURD-ul și după aceea, cei de la urgentă chemau poliția sa investigheze și sa se stabilească cine fusese vinovatul!

| Adry05 explică (pentru Feri5):

Eram departe de ei, nu am văzut, dar la cum dădea ea în ea săraca foarte probabil să fi avut răni...

| Feri5 a răspuns (pentru Adry05):

Nu se poate sa nu aibă răni și traume! Este foarte probabil! Mai ales de la pumni se poate alege cu nasul rupt! Dacă venea salvarea era mai ok.

| UniData a răspuns:

Se vedeau bale la gura de extaz la gura lor sau e doar o presupunere de a ta ca aia chiar se bucurau la asa ceva? Data viitoare daca vrei sa fii mai buna, pune mana pe telefon si suna la politie. Nu ai fost cu nimic mai buna ca aia de care vorbesti. " O femeie este batuta pe strada de catre sotul ei". Dai adresa cat stii si ai plecat. Daca te intreaba politia de ce ai facut asta ai fi putut spune ca ti-a fost frica pentru viata ta si nu, nu pui nici o marturie. Macar asa politia stie de acel individ crescut de animale. Cand nu stii o zona, scoti telefonul si activezi locatia. Vezi cu google maps unde esti daca chiar te intereseaza.

| Adry05 explică (pentru UniData):

Având în vedere că ei erau și câte 3 bărbați cunoscuți între ei, se uitau, râdeau și vorbeau liniștiți între ei, da, eu zic că nu e o presupunerewinking. Și nu e vorba că eu sunt sau nu mai bună decât ei, eu eram în trecere, nu m-am oprit să mă „bucur de spectacol" și din nou, ei erau grupuri de câte 3 bărbați! dacă voiau se mobilizau și se duceau 10 peste ăla. eu ce puteam să fac? crezi că dacă mă duceam la ei și le ziceam „hai nu vă duceți să-l opriți pe ăla?" mă lua cineva în seamă? dacă iniția unu din ei și zicea „hai să mergem să-l oprim" altfel ar fi fost situația. Și un grup de ăla de 3 dacă se ducea tot îl puteau imboliza foarte ușor fie că avea sau nu un cuțit. deci da, îi văd vinovați. Iar cu poliția am zis deja de ce nu am sunat și că întreb tocmai ca o dată viitoare să știu cum să procedez, nu văd scopu răutăților da mă rog.

| UniData a răspuns (pentru Adry05):

Te-am lamurit ce sa faci cu politia pe viitor. La restul nu comentez. Iti e usor sa presupui ce usor i-ar fi altuia. Posibil tot grupul de acolo gandea la fel. Lasa ca face cel de langa mine.