| GeorgeMihai a întrebat:

Dacă mă gândesc la cineva drag mie cu care nu am mai vorbit de mult, există șansa ca acel cineva drag mie, să primească vreun semn telepatic / extrasenzorial că mă gândesc la el?

Mulțumesc frumos!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dacă mă gândesc la...cineva drag mie, să primească vreun semn telepatic "

sigur că da dacă odată cu gândul, mai dai și un sms, de exemplu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti raspund cat de sigur pot eu happy

Avand in vedere ca daca eu zic acum ca peste fix 3 secunde o sa se puna ploaia prin nu stiu ce colt de lume de pe planeta asta, exista sansa... sa se intample asta, pana la urma totul este pisibil.

Deci legat de posibilitatea sa se intample faza cu gandul in cazul tau... exista. Mai bine zis, probabilitatea ar fi prea mica happy

Legat de semnul telepatic... asta este cam profund spus, nu prea. Daca doua persoane se gandesc una la cealalta sau au avut o legatura stransa, posibil se formeaza unele ganduri, in diferite momente ale zilei. Fie ele pur si simplu, fie din lucruri asemanatoare care reies din amintiri.

Insa daca cele doua persoane nu sunt in cazul descris mai sus, atunci nu. De ce? Pentru ca suntem oameni, toti suntem egali si toti sunte... diferiti happy totul suntem legati si in acelasi timp, nu suntem.
Daca orice persoana ar putea sa induca ganduri alte persoane, la acest nivel, in lume era haos (gandeste-te la psihopatii care se leaga de persoane, faca ca acele persoane sa stie macar de existenta... respectivului).

Numai bine! ^_^

| Catrice a răspuns:

Da,primește o notificare în creier de genul "Georgică se gândește la tine. Tu te gândești la el?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. N-ai auzit de stranuturi?

| Dana2103 a răspuns:

Mai dai si un sms ca nu toti pot citi gandurile

| badpanda a răspuns:

Mi se intampla destul de des sa-mi vina in minte cineva si dupa aceea sa ma sune in urmatoarele 10 minute.

| johnnny123 a răspuns (pentru badpanda):

Asta este doar o iluzie a cauzalitatii. Pentru ca mintea tinde sa acorde mai multa atentie si importanta evenimentelor "neobisnuite" decat acorda evenimentelor obisnuite.

Dar daca vei lua in calcul si miile de situatii in care te gandesti la cineva si acel cineva NU te suna, vei vedea ca acest lucru se explica statistic si nu are nici o legatura cu telepatia.

Exact acelasi mecanism functioneaza si in cazul viselor "premonitorii". Daca un om viseaza la un moment dat ceva care din intamplare se realizeaza, va tine minte pe vecie acel vis si va fi convins ca a prevazut viitorul.

Dar daca iei in considerare zecile de mii de vise care nu s-au adeverit, vei vedea ca explicatia este statistica, nu vreo capacitate paranormala.

| badpanda a răspuns (pentru johnnny123):

Sunt destul de sceptic, si anumite subiecte nu le discut cu oricine.