| vegeta a întrebat:

Salutare ma intereseza și pa mine foarte mult treaba cu angajări in poliție și vreau sa întreb pentru a ma angaja in poliție ce trebuie sa fac sau de ex Îți trebuie liceu și bacu luat? Te mai pun ei sa mai faci vreo școală și dacă da cât timp tine școala și unde o poți face? Eu spre exemplu nu am liceul am decât profesionala din păcate adică 11 clase aș avea vreo șansă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua cai pentru a ajunge politist:
-Faci o scoala de politie (Academia de Politie - pentru ofiteri sau o scoala de agenti de politie). Pentru ambele ai nevoie de liceu cu diploma de bacalaureat, sa indeplinesti conditiile si reusita la admitere.
-Incadrerea din sursa externa. In acest caz trebuie sa ai o facultate, in domeniul in care vrei sa te incadrezi.
Numai cu scoala profesionala nu te poti incadra.
In schimb poti continua liceul, la seral sau cu frecventa redusa, sa obtii diploma de bacalaureat si apoi sa faci o scoala de politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara diploma de bac nu te angajeaza nimeni, nici macar la locala

| Magnet_Veniamin_1999 a răspuns:

Http://www.academiadepolitie.com uite aici este toata informatia ce te poate ajuta