| GreyShaw a întrebat:

Salutare TPU, ma confrunt de cativa ani cu o persoana,, toxica " din viata mea, asta am realizat recent cu toate ca aveam toate banuielile mele, dar am tot lasat de la mine, as vrea sa rog persoanele care trec/au trecut/au/au avut de-aface cu genul de persoane,, toxice "

As vrea sa detaliez putin: Sunt unchi, am atat de multi nepoti, unii ba chiar se apropie foarte mult de varsta mea, am un nepot in varsta de 21 ani, eu am 25 am crescut impreuna ca fratii, am mancat din aceeasi farfurie, s.s.m.d.p, a trecut mult timp de cand eram mici copii, am crescut mari, tot timpul am lasat de la mine, i-am oferit nepotului meu ce i-ar fi oferit un frate daca ar fi avut unul, sau daca m-ar fi considerat unul si nu doar vorbe, mi-am dat seama ca este foarte profitor, foarte jignitor, oarecum ma trage in jos, tot timpul insulte, etc si sunt genul de persoana care daca te vad ca nu ai, iti dau tie sa ai!
Mi-am dat seama ca ramanand la aceleasi obiceiuri doar am de pierdut.
Nepotul meu ca persoana e foarte zgarcit, foarte lacom, ciudos, mincinos, nesimtit, mai mult isi bate joc, te face sa te simti cel mai prost om in preajma lui, bineinteles sa nu uit ca se crede superior persoanelor din jur.
Lucruri care nu le-am vazut niciodata din partea lui :
1. Sfaturi bune, niciodata nu am primit un sfat bun de la el.
2. Ciuda pe lucrurile ce le detii si ar face orice sa cazi sa nu ai sau sa ajungi la mana lui.
3. Atentia, nu am vazut niciodata un cadou din partea sa * Bineinteles eu i-am oferit intotdeauna, pentru ca l-am considerat (FRATE).
4. Se crede superior, jigneste foarte mult, in loc sa fie genul de persoana care rade/glumeste pe baza unor amintiri/glume, etc, isi bate p de tine in cel mai urat mod posibil.
5. Nu m-a sustinut niciodata.
6. Sta cu tine si tace din p aia de gura doar cand are ceva de castigat.
7. Face in asa fel sa te arunce pe tine inainte chiar daca-i ceva de *RAU*.
8. A facut mma in jur de 8 luni, a invatat ceva acolo si-a luat lumea in cap, i-a spus unui fost prieten ca,, La moartea mamei mele, nu ii va pasa ca sunt (*EU*) in durere, chin, pierdere, etc, el ma va bate grav".
9. Are un papagal foarte mare.
10. In loc sa fim unul pentru altul, te vinde strainilor cu orice pret.
11. MA VORBESTE DE RAU LA TOATA LUMEA, PE TOATA LUMEA Pe CARE O CUNOASTE EL SI O CUNOSC SI EU, LA TOTI A MANCAT DOAR RAHAT, LUCRURI CARE NU SUNT ADEVARATE, LUCRURI CARE DOAR O GASCA LE-AR FACE "
12. NU E RECUNASCATOR PENTRU NIMIC! I-AM LUAT CEAS/TELEFON/ACCESORII IN VALOARE DE 400 GBP ACUM UN AN CAND ERAM IN ANGLIA.
13. AM AVUT UN CARD DE ECONOMII * NU MAI AM NIMIC DATORITA LUI PE EL, A STAT EFECTIV CA O LIPITOARE PANA S-A TERMINAT TOT SI ACUM NICI ASA DE OBRAZ NU E RECUNOSCATOR.
14. L-am considerat un frate. Pacat ca nu am ascultat vorbele mamei mele cu mult timp in urma cand imi spunea,, Ai grija cu X ca e un profitor. Nu ii mai da nimic, pune-te pe tine pe primul loc " dar nu, eram batut in cap si eu si tot timpul imi repeta mama si nu bagam la cap, eram incapatanat, pentru ca ieseam toti in grup si na, dar m-am saturat de asta. Mi-a ajuns, tot timpul/oriunde plateam pentru el si oarecum chestiile astea nu au contat.
Vreau sa schimb asta incepand de astazi si sa nu mai am de-a face cu el niciodata sau cu persoane ca el.
Chiar va rog sa imi raspundeti la asta, nu dati mesaje inutil daca nu cititi / sau sa fi trecut prin asta.
Astept raspunsurile voastre cu ce ar merita NEPOTU si cum sa-l distantez.

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Dă-i in puii mei de jegosi hapsâni calici nenorociți avari calici hapsâni ursuzi care au sânge rece de criminali te-ar înjungia pe la spate!

Hai gata cu otrava de pe capul tău!

Cerele bani imprumut să vezi cum fug toți!
Si te faci că nu mai ai ce să discuți cu ei că nu ți-au dat 5000 euro împrumut te faci că ești zebzec dobitoc si că ai luat-o razna și nu te mai lași induplecat de cât dacă acum îti dau 5000 euro degeaba moca așa ca să ai și tu bani alfel nu mai vrei să ii mai vezi că aruci cu toporul după ei! și le scoți urmele cu târnăcopul!

Ti-am rezolvat problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai vorbi cu el, schimba-ti numarul de telefon si nu i-l da. Evita-l si gata. Zi-i ca nu mai aveti ce vorbi niciodata daca zice ceva. E simplu. Si eu am tinut in casa o lipitoare dar nu era chiar in halul asta. L-am dat afara din casa, l-am blocat pe WhatsApp si gata. Fiecare cu viata lui.

| Ana1687 a răspuns:

Cel mai bine, din punctul meu de vedere, este să îi spui și lui toate lucrurile acestea, tot ce ți-a făcut și că nu mai vrei sa aibă de-a face cu tine niciodată. Nu îi mai da bani și eventual cere-i banii înapoi (sincer, cred că sunt șanse slabe să îi mai recuperezi, la cum l-ai descris nu cred că ți va da). Dar așa îl poți face să te evite și să te lase în pace, că sigur când va auzi că are ceva de dat o să fugă de tine că de dracu.
Și încearcă să eviți prietenii comuni pe care îi ai cu omul ăsta, dacă poți, că sa nu mai fi nevoit să auzi/dai de el.
Eu asta aș face, dar tu faci cum crezi, asta e doar un sfat.
Succes, sper să scapi de el cât mai curând!