| grigor3 a întrebat:

Securist insemna demult politist? sau altceva dar era cam acelasi lucru?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Securitatea (actuala SRI) era diferita de militie (actuala politie), atat ca organizare, cat si ca atributii, drepturi si obligatii, aproximativ cum este si acum SRI fata de Politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, "securist" inseamna functionar care lucreaza pentru serviciul de securitatea statului.
Politist este o alta functie, total diferita de a securistului, care tine de securitatea polpulatiei.

| minrest a răspuns:

Securitatea Statului, pe vremea comunismului, era o institutie care se ocupa atat cu spionaju si contraspionajul cat si cu politia politica, adica ancheta ce gandesc oamenii, daca sunt loiali regimului, daca nu au activitati sau pareri care pot dauna regimului comunist. Puteau sa aresteze si sa ancheteze oameni, aveau mult personal si multe facilitati care se ocupau cu asta. Foloseau un numar imens de informatori, numiti colaboratori ai Securitatii. Colaborau si cu Militia la anchete, se pare ca bateu mai bine. Au batut-o pe nasa mea pana au omorat-o. Dupa cum vezi difera foarte mult, atat fata de SRI, cat si fata de Politie. Pe vremea aia exista si Politie, care se numea Militie.

| ALGator a răspuns (pentru minrest):

In gura lumii, colaboratorii (informatorii) securitatii si toti cei care aveau de a face cu Securitatea erau numiti "securisti". Era un peiorativ. Securistii pretindeau ca vineaza "dusmanii poporului" in timp ce poporul ii considera pe securisti dusmanii lui.

| minrest a răspuns (pentru ALGator):

Normal ca iti erau dusmani, daca te nenoroceau pentru o opinie, nici aia dovedita. Numai ca securisti se numeau angajatii securitatii, pe cand colaboratorii ei se numeau turnatori. Dar am intalnit, intr-adevar, si termenul de securist pentru colaborator.