| costi900 a întrebat:

Sunt pe cale sa termin liceul si nu stiu ce sa fac dupa, am primit de la scoala o hartie de la A.J.O.F.M Brasov cu cateva optiuni si nu stiu ce as putea alege 1. 500 ron- daca te angajezi pe mai mult de 12 luni, 2. 250 ron timp de 6 luni, 3. Gratuit un curs in meserii ca : operaotr Pc,contabilitate,administrator retea calculatoare, tehinician turism si alte meserii de actualitate, 4. Alte servicii si informatii (consiliere profesionala,medierea muncii). cam atat, treaba cu 250 ron somaj inteleg dar cum adica 500 ron daca ma angajez pe 12 luni? As fi vrut sa fac un curs dar mai bine as gasi un loc de munca deoarece bani nu prea sunt. Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Acei 500 lei sunt o prima ( o gratificatie/bonus) care se acorda pe langa salariul pe care-l vei primi de la angajator. Vezi explicatii :http://www.prahova.anofm.ro/prime%20absolventi.html

In privinta alegerii curs sau angajare, cred ca ar fi de preferata angajarea dar numai in perioada in care ai statut de somer indemnizat --- aceasta, pentru a beneficia de prima! Cursurile nu ti le recomand! Sunt cursuri" de initiere" adica, dobandesti un fel de "cultura generala despre "--- nici vorba sa inveti o meserie de la "a" la "z"! Si apoi, al doilea inconvenient al asa- ziselor cursuri este acela ca, desi te inscrii la unul dintre acestea, s-ar putea nici sa nu se tina pentru motivul ca nu s-a format grupa minima de cursanti.

p.s. Dupa absolvirea liceului, ai mare grije cu termenul de 60 de zile DE LA DATA ABSOLVIRII liceului, termen inlauntrul caruia te poti inscrie la AJOFM ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca" --- este un termen de decadere din dreptul de a beneficia de indemnizatia de somaj! Abia dupa 60 de zile de la data absolvirii liceului vei avea statut de "somer indemnizat", adica vei primi cei 250 lei/luna.
Apoi, al doilea termen de 60 de zile DE LA DATA ANGAJARII dupa absolvirea studiilor, este termen de decadere din dreptul de a beneficia de prima ( de 500 lei ).