| Fancyuiop a întrebat:

Vă rog ajutați-mă. Sunt elev la un liceu și stau la cămin. Îs o fire mai sensibilă,mai retrasă și uneori suparăcioasă. Am niște colegi ( care staubîn camera de lângă mine ) care tot mă necăjesc. Îmi spun fel de fel de chestii care mă fac să mă simt prost,mă înjosesc,își bat joc de mine,mă îngână, vb urât și altele. Pur și simplu nu mai suport. Neseară trebuie să mă duc iar la internat. Încă o săptămână cu nebunii. M-am săturat. Și la fosta școală aceleași probleme. Unul dintre ei e un țigan jegos care nu are ce face decât să se distreze pe seama mea. Am încercat toate măsurile (diriginte, pedagog etc.) Ce să mai fac? Dc mi-au prins slăbiciunea? Vă rog ajutați-măăă!

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu esti singurul caz tigani terorizeaza de mult romanii dar nu se face nimic in scimb se platesc alocati si ajutoare sociale acestor gunoiae umane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să știi că se întâmplă asta din cauza timidității tale! Ei se hrănesc din asta, își hrănesc încrederea din slăbiciunea ta.și știi, când te hrănești odată, de 2 ori și tot așa cu drog.se ajunge la tot mai rău.iar cu tine...imaginează-ți puii de găină, nu știu dacă ai avut, dar dacă e așa sigur știi că atunci când un puiuț e bolnav, se retrage într-un colț și toți ceilalți sar pe el, îl ciupesc până îl omoară dacă se poate.și cam în aceeași situație ești și tu, ție îți lipsește AUTOAPĂRAREA, iar lor... ÎNȚELEGEREA! Deci, in concluzie ce soluții sunt? Schimbarea LOR sau schimbarea TA. Dar știi, cu greu ne putem schimba pe noi înșine, dar să îi schimbăm pe alții! Și mai e varianta, cum zicea cineva mai sus, ok le spui profesorilor.mă rog până la poliție și ce se va întâmpla? Da, e o posobilitate destul de mare ca ei să te lase în pace, dar tu.tu rămâi cu problema aceea, care se tot acumulează și se tot acumulează, iar dacă nu sunt colegii tăi de la școala, vor fi alții, așa că, rezolvă-ți tu problema asta! ai ca problemă de rezolvat: cum pot avea încredere în mine sau cum aș putea reuși să nu mă las doborât psihic de nimeni și să mă simt bine! Asta o poți rezolva mergând la un psihoterapeut specializat în terapia cognitiv-comportamentală, o persoană care te va înțelege în totalitate și te va ajuta să-ți creezi un TU puternic! Și nu mai dispera că ei nu-s absolut cu nimic mai buni ca tine, ci chiar din contră, iar tu ești cum ești din cauza timidității exagerate care SE REZOLVĂ! Pupici!:*:*

| Kogaion a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, le-ai spus parintilor tai despre asta? Ai putea sa te adresezi si politiei daca profesorii nu vor sa te ajute. Si asa, ca varianta de rezerva, incearca sa mergi la box sau kempo, in cateva luni, crede-ma ca nu o sa mai aiba nimeni tupeu sa se i-a de tine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Kogaion):

Ce vorbesti mane, in doua luni o sa faca 3 ani de karate.

| Copila2016 a răspuns:

Si eu am aproape aceias poveste, a trebuit sa ma transfer la alta scoala din cauza unui baiat, singura chestie pe care o poti face este sa ii filmezi si sa arati cui trebuie... Sau! sa ii faci de ras pe internet, eu asa fac mai ales ca am programe speciale, mult succes!

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Le arati frica din tine..nu le-o mai arata! apropo. daca zici ca sunt si tigani pe acolo..nu te pune cu ei, sunt oameni, dar sunt tigani pana la urma..nu se stie ce se intampla. tiganii au mintea altfel. =]]]]]
Cand ai spus ca esti sensibila, retrasa si suparacioasa..credeam ca m-ai descris pe mine..pentru ca asa sunt eu..si eu vreau sa fac liceul in alta parte..nu in Bacau unde sunt eu... vreau sa stau pe picioarele mele de cand ma duc la liceu. vreau sa stau la camin.dar nu mai stiu ce sa zic acum.m-am speriat cand ai spus ce ai spus.
Tu ce zici..se merita sau sa stau la locul meu si sa fac liceul tot aici?

| Fancyuiop explică (pentru XxKAMELIAxX):

Depinde,unele cămine îs ok.

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru Fancyuiop):

Multumesc.Am o intrebare..eu credeam ca caminele sunt impartite in doua feluri:
1)Camin pentru fete
2)camin pentru baieti
Nu este asa?

| Strongerthanyou1 a răspuns:

In primul rand, te invidiaza, altfel nu-ti acordau atata atentie, logic! In al doilea rand, incearca sa ai mereu niste replici bune la tine, dar nu folosind cuvinte urate, spune-le ceva sa le atinga punctul slab, in rest, tu poarta-te frumos cu ei, vor regreta si isi vor cere scuze! In caz contrar, discuta cu parintii tai, te vor ajuta enorm, habar nu ai, si spun asta pentru ca am intampinat aceste probleme! Deci una dintre cele doua solutii te va ajuta, incepe cu prima, poarta-te frumos, apoi, daca nu, apeleaza la parinti!

| SMH a răspuns:

Pt ca nu ai incredere in tine, d-aia fac misto de tine. Te cred slab.
Tipii au un repertoriu restrans de glume si chestii pe care ti le pot face. Scrie-le pe o hartie, si vezi cum poti sa faci sa le intorci vorbele. Niste replici.
Vorbeste tare, clar si fi increzator. Asta poti face. Stai drept, uita-te-n ochii lor. Tre sa fii, sau macar sa pari increzator. Nu mai fii paracios. Ai vazut ca nu te ajuta. Ia in considerare sala daca te si lovesc. Cauta ceva cu sac de box. Cauta pe net cum sa dai un pumn corect, cu forta. Combinatii, chestii. Picioarele sunt foarte importante. Ii prinzi una cu tibia in muschi, si nu-si mai poate folosi picioru.
Totul numai ca autoaparare.
Bafta!

| SMH a răspuns (pentru SMH):

Fii increzator*
nu mai fi*
Ar trebui sa citesc inainte sa dau sendlaughing

| SMH a răspuns (pentru SMH):

Pe scurt.
Vorbeste tare, clar
Fii increzator
Uita-te-n ochii lor cand vorbesti.
Stai drept, barbia sus. (nu si la bataielaughing)
Du-te la sala/kickbox daca te si bat.
Nu mai fi paracios. Incearca sa-ti rezolvi singur problemele.

| username1053847 a răspuns:

Nu mai sta la camin, simplu

| Hammurabi66 a răspuns:

Unele persoane pot avea aceste reactii:

1. cand nu te cunosc suficient iar firea lor impulsiva le dicteaza sa reactioneze asa
2. cand cred ca te cunosc dar nu te respecta

Ar fi indicat sa ai replici bune incat sa-i faci sa regrete ca au incercat sa te jigneasca. Trebuie sa-i faci sa fie impresionati la cat de stapan pe situatie esti spre deosebire de alte victime ale lor.

La urma urmei o jignire nu este jignire pana nu arati tu ca poti fi ranit.

| Hammurabi66 a răspuns:

Ti-au mai facut probleme colegii tai de camin?

| Fancyuiop explică (pentru Hammurabi66):

Mna,ei mi-au prins slăbiciunea acum, știi

| Hammurabi66 a răspuns:

Fancyuiop daca vrei sa te ajut pv me.

| AndreeaRamona01329 a răspuns:

Nu le arata ca iti e frică dacă iti spun ceva poti sa le răspunzi nu sa stai si sa te uiti cum te injosesc! Fi tare si cel mai important nu le arata slăbiciunile tale după cum ai zis si tu esti o fire sensibila încearcă să ascunși asta si chiar daca te jignesc si nu merge ce ti-am spus mai sus ignorai prefate ca nu ii vezi sau fi indiferenta la tot ce iti zic de ex. daca iti spun 'Ce faci a fost misto vizita la second hand' tu poti spune 'Nu stiu.Tu sa imi spui.' sau ceva de genul în legătură cu țiganul ala predate ca nu exista si fi tare sau cel putin nu-l mai lasa sa te joace pe degete si sa nu arăți niciodată în fata lor când iti e frică esti fericita tristă supărată emoționată miloasa etc. tu fi mereu neutră cu toată lume dar bine inteles ca daca au prieteni sau prietene poti sa te distrezi. Bine acesta este sfatul meu sper sa iti fie de folos