| Fumiko a întrebat:

Voi cum ati reușit sa slăbiți??

21 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Tenis foarte mult, in jur de 3-4 ore zilnic, plus jogging, plus alte exercitii (plank, genuflexiuni, flotari), plus mers, vreo 15-20 km pe saptamana. Iar legat de alimentatie, am inceput sa mananc mai ordonat, am eliminat chips-urile si pizza si am limitat sucurile, prajiturile, painea, foietajele si am introdus iaurtul de baut de fructe Activia, bananele, biscuitii Belvita (un pachet pe zi doar), ouale, apa cu vitamine si, probabil, mai sunt si altele, dar nu imi vin in minte acum. Aa si sa stii ca sunt unele mezeluri care au destul de putine calorii la suta de grame. Nu pot sa zic ca am slabit chiar sanatos, pentru ca mancam si pateuri, diferite mezeluri vidate sau conserve de peste, insa, pana la urma, am reusit. Si, foarte important a fost si ceaiul verde, pe care iti recomand si tie sa-l bei daca incepi o dieta. Mai poti manca, pe langa ceea ce ti-am spus, si carne la gratar, de orice fel, chiar si de porc, ciorba, peste la gratar sau fiert (desi eu mancam vara zilnic, 100 gr de hamsie si 100 de gr de midii prajite si tot am slabit), legume si fructe (de orice fel) si multe alte alimente pe care ar trebui sa le descoperi singur. Studiaza despre deficitul caloric pe internet!
Si daca esti curios, am reusit sa slabesc in jur de 25-30 de kg intr-un timp relativ scurt. Am inceput in aprilie, am dat jos ceva, insa cel mai intens a fost in vara, cand am avut timp sa fac sport. Am ajuns, de la, aproximativ, 120kg, la 88-93kg in prezent. Aa si am mai fost indragostit si, ulterior, foarte suparat in legatura cu o fata, lucru care m-a motivat. Pe langa asta, foarte multi imi spuneau: "Ce-ai facut ma, te-ai indragostit de ai slabit atat?", facandu-ma sa cercetez putin si sa aflu ca, intr-adevar, acest lucru chiar ajuta. In fine, daca mai ai si alte intrebari, sunt disponibil.

| Fumiko explică (pentru AFR81):

Ai slăbit foarte mult într-un timp destul de scurt. Avand în vedere ca eu vreau sa slăbesc doar câteva kilograme ar trebui sa îmi fie mai ușor și timpul sa fie mai scurt.

| Violleta2022 a răspuns:

Eliminand dulciurile, painea, fainoasele, cerealale si facand mult sport.

| Ineys a răspuns:

Nutritionist/a. Costa un pic dar e cea mai rapida/buna metoda.

| Panamax a răspuns:

Cand vreau sa slabesc, mananc mai putin sau deloc cateva zile.
trebuie doar sa te lupti cu mortul de foame din tine.

| Endoryus a răspuns:

Alergand

| Fumiko explică (pentru Endoryus):

O sa încep din vara, se văd repede rezultatele când alergi? Și cât ai reușit sa dai jos? Mersi pentru răspuns.

| Endoryus a răspuns (pentru Fumiko):

A fost mai ciudat la mine. Mi-am luxat si dupa rupt piciorul in 2016 asa ca am stat la pat mai tot anul. TImp in care ajunsesem la 90 de kg. In general imi place sa ma mentin la 85 kg asa ca pusesem doar 5. Slabisem aproape 9kg daca imi amintesc bine. Nu mai stiu in cat timp. Alerg dimineata de ani buni deja asa ca nu imi dadusem seama de prostia mea. Dupa mi-am batut capul ceva timp sa ajung inapoi la 85. Cum am zis, nu iti pot da un timp anume. Ma lasasem de sala atunci asa ca nu ma uitam macar o data la cateva saptamani sa vad daca e vreo diferenta in oglinda. Daca o faceam nu mai slabeam ca prostul 9kg in loc de 5 laughing

| Fumiko explică (pentru Endoryus):

Măcar ai reușit eu tot mă chinui.Mai mult mă chinui sa las dulciurile ca în rest sunt ok.

| Endoryus a răspuns (pentru Fumiko):

Nu mananc dulce de la 19/20 de ani, asa ca nu au fost vreo problema pentru mine. Dar da, am reusit sa slabesc asa.

| Endoryus a răspuns (pentru Fumiko):

Ps. Depinde de caracterul tau. Daca iti pui ceva in cap sa il faci, pai fa-l. Nu e simplu. Rabdarea e o virtute. Tie atata iti trebuie, rabdare. Am vazut de-a lungul anilor o multe de fraieri care se lasa de sala ca nu vad schimbari intr-un timp scurt. Nu face prostia aia. Ai rabdare cu tine.

| Fumiko explică (pentru Endoryus):

Ok am înțeles...multumesc pentru sfaturi :*

| Felissa13Eden a răspuns:

Am baut doar apa si ceaiuri cateva zile, dupa am mancat numai salate si fructe.Nu recomand, dar merge

| Fumiko explică (pentru Felissa13Eden):

Și cât ai slăbit, în câte zile?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Fumiko):

6 kilograme in doua saptamani.E destul de greu sa te infometezi asa, eu am metabolismul rapid, depinde si de tine. Poate dupa te ingrasi la loc odata ce revii la vechile obiceiuri alimentare.

| Fumiko explică (pentru Felissa13Eden):

Ok mulțumesc

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Nu am reusit pentru ca nu suntem grasi. asculta. nu mai baga toate panaramele de chimicale in tine! mananca cele 3 mese pe zi si intre ele ceva fructe. da nu baga si tu de ex dimineata 13 sarmale cu 2 paini la pranza bagi 3 pui prajiti si seara 5 carnati si 3 castroane de ciorba. mananci regulat. sa nu te ridici satula de la masa. a da si bea multa apa sa se detoxifice corpul.

| Fumiko explică (pentru RaphahellDamian09):

Nici eu nu sunt grasa. vreun sa slăbesc la solduri și puțin de tot la burta, nu îmi place forma corpului pe care o am din cauza soldurilor(maxim 5 kg vreau sa dau jos). Multumesc pentru răspuns ♥

| 7uuuu7y5yg a răspuns:

Cu talent laughing glumesc. Pai la fiecare masa din zi sa mananci doar o felie de paine, sucuri sa bei doar de sarbatori si zile speciale, dulciuri doar in weekend si sa nu mananci seara dupa ora 5. Si daca iti este foame seara, mananci o lingura de tarata (ovaz) cu apa. FUNDA? :-)

| Fumiko explică (pentru 7uuuu7y5yg):

Bună ideea...Ai incercat-o și tu?

| veronika12346 a răspuns:

Cel mai important este sa respecti cele 3 mese principale, sa fie la aceeasi ora. Si bea multa apa! Si nu trebuie mai mult.de nimic sa te dezici, doar de mincarea in afara meselor. Poti in schimb cand ti se face foame sa maninci cate un fruct.