| Mura9 a întrebat:

Saluuuut. Am neaparata nevoie de ajutor. Va rog mult. Am un laptop Acer, cu 2 placi video. Cea de la Intel, si una dedicata nVIDIA de 2 gb. Mi-am instalat windowsul de N ori. Si sa mor eu daca stiu ce sa-i mai fac. Instalez win, driverele, tot am dat si update, am facut tot ce am stiut eu, toate astea din simplul fapt ca nu mi se deschid jocurile. Am ambele placi instalate, la ambele update si pur si simplu cand dau click pe joc nu porneste. Jocul e instalat corect ca n-am pc de azi de ieri. Si ce e si mai interesant e ca am descoperit ca jocurile imi merg doar daca ii dau disable din device manager celei de la nVIDIA. Daca ii dau iar enable iar nu mi se mai deschid.Nu mi-e neaparat ca nu ma pot juca. Dar sa-mi spuna cineva macar care este motivul. Sa nu mor prost. Va rog mult. Multumesc anticipat...

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi mai multe cauze. Una ar fi aceea ca n-ai dat disable la placa integrata si sa lasi pe enable numai placa dedicata. Asta se face din BIOS.
A doua cauza principala poate fi si neinstalarea Adobe Flash Player si DirectX. Mai poate fi si Windowsul defect sau chiar placa video dedicata. Trebuie verificate pe rand.

| Mura9 explică (pentru Salontanul):

Si nu-mi poti spune, daca stii cum sa vad chestiile astea din BIOS? Nu stiu unde sa ma uit.

| Salontanul a răspuns (pentru Mura9):

Din pacate nu stiu cum arata BIOS-ul tau dar trebuie sa fie ceva cu Graphics.