| Nu-l_Mai_Stiu_Eu_1998 a întrebat:

Am un Asus X550VX
Placa video integrata e un intelChipset 530 si cea dedicata e un Nvidia GTX950M. daca intru la device manager si dau disable la placa video integrata(fortand astfel ca totul sa mearga pe cea dedicata) cand deschid un joc (ex GTA V) totul se misca la 1fps. Am toate driverele la zi.

Aveti idee ce se intampla?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai instalat jocul cand ambele placi au fost active, iar aceea configurare "zapaceste" jocul.

Dezafectezi placa integrata, dezinstalezi si reinstalezi driverele placii dedicate precum si jocurile cu problema si... ai rezolvat problema!

| AlinKun a răspuns:

Cand vrei sa te joci, baga laptopul la incarcat, de obicei daca nu o faci va folosi integrata pentru a face economie de baterie.

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa dai si din setarii de la nVIDIA pui placa video dedicata ca prima, nu vrea asa reinstalezi totul si drivere, prima oara se instaleaza Intel apoi nVIDIA

| pulx a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat cu placa Nvidia 1050ti la fel! Eu am reusit doar reinstaland driverele! De regula am aflat ca mai ramane cate ceva de la placa instalat! Dar acum nu stiu... Eu asa am reusit sa rezolv problema.

| aspectief a răspuns:

Pai nu ii da disable, jocul stie de ce are nevoie si o sa ia surse din placa dedicata, cat despre 1 fps poti cauta un tutorial pe google, oricum mai mult de 30 de fps-uri nu o sa ai pe gta v pentru ca placa video e de la M series si sunt cele mai proaste de la Nvidia