| Florindfi a întrebat:

Am cumparat doua chei digitale pentru un joc pe steam si pe una am decis sa o vand pentru ca a fost cumparata din greseala, cineva m-a contactat si pana la urma am stabilit sa imi trimita banii si sa ii trimit si eu acea cheie.
Respectivul mi-a trimis niste facturi false prin care imi arata ca a facut transferul, dupa asta eu i-am trimis acea cheie.
Mai pot face ceva in privinta asta, sa-mi recuperez banii, ma poate ajuta politia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand depune o plangere penala pentru inselaciune si poate te ajuta politia sa primesti banii pe ce-ai vandut.
Daca este o suma mai mare probabil politia se va implica, daca este o suma mica nu cred ca vor face ceva.

| Florindfi explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de 300 de lei, ce crezi?

| Florindfi explică (pentru Ioandelasal):

Si am doar numarul lui de telefon

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florindfi):

Este o suma destul de mica, probabil ca ai putine sanse sa se ocupe, de obicei se invoca lipsa interesului public si se claseaza plangerea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florindfi):

Daca este pe abonament este sansa sa fie gasit, daca exista interes.
Daca este pe cartela sunt putine sanse.