| 1Q a întrebat:

Am facut scoala de soferi si am picat orasul de doua ori, pot sa dau din nou orasul in Bucuresti cand ma duc la faculatte sau trebuie doar in orasul natal?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.1) Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) sau, în cazul celor aflaţi la studii în România de cel puţin 6 luni, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află adresa unde locuiesc.
  (1^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), candidaţii care solicită obţinerea categoriilor Tr, Tb sau Tv, precum şi candidaţii cu dizabilităţi fizice pot fi examinaţi de autoritatea competentă pe raza căreia se află şcoala de conducători auto autorizată unde aceştia au absolvit cursurile de pregătire teoretică şi practică."
Fata de aceste prevederi, daca sustii examinarea pentru categoria B, o poti sustine la domiciliu sau in Bucuresti, daca ai colo stabilita resedinta (flotant).

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conform legii, dai traseul acolo unde ai facut scoala de soferi.
Conform logicii, chiar crezi ca, daca n-ai reusit sa iei traseul, de DOUA ori, intr-un oras pe care se presupune ca il cunosti, o sa reusesti sa-l iei in circulatia aia dementa din Bucuresti?

| mgtow a răspuns:

Poti si din alt oras dar ai nevoie de adresa de flotant pe buletin altfel nu merge

| 1Q explică (pentru mgtow):

Pai și cum obțin adresa de flotant

| mgtow a răspuns (pentru 1Q):

E multa bataie de cap, mergi cu proprietarul la primarie si mai e un loc unde trebuie mers sa isi dea acordul ca te ia in primire la el si sa ai certificatu de nastere la tine + alte acte, vezi pe net ce iti mai trebuie

| Charger007 a răspuns:

Salut 1Q, din cate cunosc eu legislatia in vigoare, trebuie sa dai scoala de soferi in orasul tau natal, de unde te-ai nascut. Deoarece programa la ora actuala nu prevede ca tu sa dai traseul in alt oras, asta este valabil si pentru alti conducatori auto. Deci trebuie sa-l dai din nou din locul de unde ai parasit domiciliul tau. Sper ca te-am putut ajuta. Daca mai ai intrebari, le astept cu drag. Multumesc, Funda?