| Marcel436 a întrebat:

Am luat amendă 500 ron pt.nepurtarea mâştii de protecție făra să fiu de față? Ce pot să fac? Sunt pensionat pe caz de boală (psihic) şi nu ştiu cam ce trebuie să fac.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu consideri ca nu ai fost vinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie.

| Marcel436 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sînt bolnav psihic (sînt la pensie ), şi nu ştiu ce trebuie făcut, Ce acte trebuie să duci la judecătorie, cum dovedesc că nu am fost acolo etc? poate mă ajută cineva, că cu mine NU a vorbit nici un polițist nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marcel436):

Bopnav psihic fiind nu ai un tutore? Acesta ar trebui sa te ajute.
Daca nu te descurci si nu ai tutore vorbeste cu un avocat, acesta va face plangerea si o va depune la judecatorie, daca va considera ca ai sanse de castig.

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum sa nu fii de fata? Insemana ca politistul a banuit ca esti pe strada fara masca? Nu intelge nimeni ce vrei sa spui! Mai da amanunte!

| Marcel436 explică (pentru Salontanul):

Eu circul des cu trenul, şi polițiştii de la TF. Îmi cunosc darele din buletin, adresa,.şi..au dat amenda fără să fiu eu prezent au datele.mi-au dat amendă.Nu m-a întrebat nimeni nimic.Au pus un martor aşa scrie acolo şi gata. Eu sînt la pensie handicap psihic, şi ce o fi zis ei.să ne facem planu'. Înțelegi şi eu nu prea ştiu ce am de făcut.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa o platesti, nu ai ce face.

| Marcel436 explică (pentru darrio2007):

Păi nu trebuia să şi eu de față?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica ai luat amenda pentru nepurtarea mastii fara sa fii de fata?

| Marcel436 explică (pentru suntserios):

Polițistul care a dato, este din localitate ßi ştie adresa, buletinul, etc.Nu era nevoie să fiu eu de față? Întrebarea este Ce pot să fac eu?

| Legion7X a răspuns (pentru Marcel436):

Ți-a dat o amedă pentru că i-a spus cineva că nu porți mască si nici măcar nu a venit să vadă dacă porți,? Sau cum?

| Marcel436 explică (pentru Legion7X):

Da, NU a venit nimeni să mă vadă. Probabil aşa s-aîntîmplat. Datele mele personale Poliția TF.le ştie adresa buletin etc.NU era nevoie să fiu eu de față.Eu sînt pensionat pe caz de boală ( psihic )şi nu prea ştiu cum trebuie făcută contestația la tribunal şi dacâ am dreptul să fac aşa ceva fiind bolnav psihic.

| mihai69 a răspuns:

Faci contestație la judecătorie.

| Marcel436 explică (pentru mihai69):

Dacă sînt bolnav psihic...pot să fac eu contestație?

| mihai69 a răspuns (pentru Marcel436):

Da, ai aceleași drepturi ca oricare alt cetățean.
Vezi și ce spune @ioandelasal.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai luat amenda, o platesti. Nu conteaza circumstantele.

| Vântulalb a răspuns:

Cum ai luat amenda fara sa fii de fata? Mai clar te rog.
Si nu are nici o importanta ca esti pensionat pe caz de boala sau ca muncesti bine-sanatos. Masca trebuie purtata de toata lumea. Daca stii ca esti vinovat, platesti amenda.

| Marcel436 explică (pentru Vântulalb):

Nu am fost prezent acolo şi, Sînt şi bolnav "nu pot să respir bine"dar Nu am fost de față Poliția de la TF.îmi Ştie datele personale buletun, adresa, etc.Ce nevoie mai era să fiu eu prezent acolo? Aşa au procedat.

| morfeo a răspuns:

O platesti. Nu intereseaza pe nimeni ca esti pensionat pe caz de boala

| Marcel436 explică (pentru morfeo):

Bine,dar nu trebuia să fiu şi eu acolo? polițistul care a dato este din localitate, şi îmi cunoaşte datele personale. Adrresa, buletin, etc. Eu nu am fost prezent la locul "faptei".

| SugarBrownies a răspuns:

Sunt niste nenorociti. Afara, sau cel putin unde sunt eu, daca nu ai masca, iti atrage atentia, si te intreaba, sau iti explica, apoi iti dau ei o masca.
Exista un milion de motive pentru care nu ai masca, poate ai pierdut-o, poate ai asm, poate ai zis ca ai luat-o de acasa si ai uitat.
Cum il cheama pe politaiu ala basit? Ca sa-i facem un post frumos pe paginile de Facebook.
Mare dobitoc. Cum il cheama si din ce oras e? La ce sectie?

| Marcel436 explică (pentru SugarBrownies):

Îl cheamă Croitoru Ion poliția TF. din Bumbeşti-jiu.Am văzut că a pus un martor fals, şi mai scrie în procesul verbal pe care l-am luat de la poşta din Bumbeşti-jiu, că Am fost de față şi că refuz să semnez.Binențeles că nu am fost prezent acolo.Eu sînt la pensie pe caz de boală. psihic.,şi ce o fi zis el sa-şi facâ planu' că eu si aşa sînt bolnav, şi nu ştiu ce trebuie să fac ( un nenorocit ). Eu circul des cu trenul Bumbeşti-jiu-Tg-jiu şi ei îmi ştiu datele personale buletin, adresa, etc...ce nevoie mai este, să fiu şi eu prezent? Chiar că e polițai beşit cum spui tu, alfel corbea cu mine..nu?

| borghesi a răspuns:

Purtarea mastii e o sclavie, o forma abuziva de totalitarism militar, nu exista nici un virus nimic, e doar reducerea la nivelul de sclavie