| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am o întrebare și rog persoanele care cunosc bine legea sa răspundă. Am fost angajata pe perioada Determinata, din data de 19 septembrie 2021 în învățământ. Contractul meu era pana în mai, dar titularul postului a venit înapoi săptămâna aceasta. Am prins câteva zile și din aprilie. Întrebarea mea este: pot beneficia de șomaj dacă nu am mai muncit nicăieri decât aici? Sa se ia în considerare doar perioada menționată de mine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj trebuie sa fi lucrat cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare inscrierii la somaj (inainte de incetarea contractului individual de munca) ori nu ai lucrat aceasta perioada, asa ca nu poti beneficia.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stagiul de cotizare trebuie să fie de cel puțin un an.

| SharpEagle a răspuns:

Cotizare cel putin un an, dar asta pentru ultimele 24 de luni.