| nuconteaza777 a întrebat:

Buna,am fost bătută cu pumnii de nenumărate ori de fostul meu prieten cu câteva luni in urma,la moment sunt terorizata de el moral,mă amenința că își dă viata,banii,orice că sa mă vadă în mormânt, am și înregistrat pe telefon. Îl va pedepsi legea aspru pentru faptele făcute?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent mai poti face plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data amenintarii. Daca esti minora mergi la politie cu un parinte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si amenintarile sunt penale. Mergi la un procuror si depune plangere in cel mai apropiat oras! Politia face orice ca sa scape de dosare. La ei poti sa trimiti o plangere prin scrisoare cu confirmare de primire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru bătaie, dacă nu ai cerificat medico legal, făcut după evnimente, nu poți să obții satisfacție legală.
Dacă este un fost iubit, amenințări făcute după despărțire nu prea au efect, căci din câte știu, qvem lege care să incrimineze hărțuirea sexuală.
https://lege5.ro/......odul-penal
Amenințarea cu moarte este și ea pedepsită de legean penală.
Astfel, este preferabil să vă adresați poliției cu o plângere.
Eu am trăit în decembrie 1993 ca ziarist investigarea unei crime care a început cu mai multe amenințări cu moartea a unui fost amant. Familia ei a reclamat la miliția de atunci, care nu a făcut nimic. Astfel este bine să depui o plângere penală ca să fii protejată. Deasemenea să eviți orice contact cu persoana, iar dacă te urmărește, sau te bruschează pe stradă, să suni la 112.

| Freya1 a răspuns:

Eu chiar nu inteleg cum poti sa urăști atat de tare un om pe care tu l-ai ales in viata ta si sa il vrei mort.Care poate sa fie cauza, sau ce poate sa fie in capul lui.
Trebuie să mergi la poliție cu înregistrarea si sa depui o plângere, poate ai noroc si il speri si te lasa in pace.
Ce varsta ai?

| Bizon95 a răspuns:

1 https://www.google.com/search?q=suport+pentru+femeile+abuzate
2 da telefon la 112 si as spune:
nu am o urgenta imediata, dar sunt o femeie batuta si terorizata de fostul iubit, am nevoie de un sfat social, unde pot sa gasesc pe cineva care sa ma ajute si sa imi spuna ce sa fac?
3. DUTE LA POLITIE
depune plangere penala, NU PLECA DIN POLITIE FARA NUMAR DE INREGISTRARE LA PLANGERE
si cere ordin de restrictie urgent

nr. 3 e cel mai important, insa ar trebui sa te duci cu cineva care sa stie ce sa scrie in plangerea penala, pentru maximum de efect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CAPITOLUL II
Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii
Art. 193

Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-193

| Daniel323 a răspuns:

Scapa naibii de el, ce mai astepti.
Unele se pare ca aveti chiar nevoie de unul care sa va bata.Il cautati cu lumanarea.

| florin926481f a răspuns:

Ar trebui sa te duci la politie dar nu stiu daca o sa faca mare lucru politia din Romania

| cosmin1324 a răspuns:

Fa o cerere pentru un ordin de protectie

| Ale5184 a răspuns:

Mergi la politie si fa plangere penala. Ia numar fe inregistrate. Cere ordin de restrictie. Insista sa vezi ce demersuri sunt facute dupa ce s-a inregistrat plangerea. E dreptul tau sa fii informata asupra stadiului urmaririi penale dar trebuie sa ceri expres asta. Spune-le ca te ameninta. Nu mai astepta.

| Ale5184 a răspuns:

Si vezi ca lovirea sau alte violente se pedepsesc la plângerea prealabila. Daca esti majora, termenul pentru a face plangerea este de 3 luni de la data cand s-a produs. Daca sunt 3 luni si 1 zi, ti-o va respinge ca tardiva dar vor continua pentru celelalte amenintari. Daca esti minora, trebuie sa fie in maxim 3 luni de cand afla parintii.

| Diagn a răspuns:

Din păcate la noi in tara legea nu-și prea face treaba... Nu vreau sa te descurajez! Trebuie sa mergi la politie, oricum. Tot vor face ceva. Poate ii vor da ordin de restricție. Nu sta pe gânduri, du-te!

| Gabriel_Lespezeanu_2000 a răspuns:

Mergi la poliție și depune o plângere penală împotriva lui, după care te vor chema la proces unde vei duce probele (mesaje, martori, întegistrări) ș.a.m.a.d