| Estera123 a întrebat:

As dori si eu sa stiu (daca stie cineva) cam care este minimul si maximul unei pensii pe caz de boala? Ma refer strict la boala psihica si la gradul 3 de handicap(sau, in cel mai rau caz, gradul 2). Eu am auzit de la cineva ca ar fi maxim 300-400 RON, dar am mai auzit pe cineva ca ar avea 1400 RON. Conteaza anii de vechime sau salariul pe care l-ai avut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza boala. Conteaza doar salariile avute pe toata perioada incadrarii si vechimea (mai ales daca nu este completa). Dar cred ca esti dezinformata. Gradul 2 este mai mare, adica penalizarea (la cuantumul pensiei) va fi mai mica. La gradul 3 penalizarea este mai mare. Pentru ca nu se va lua o pensie normala (ca de vechime).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste art.68-82 din Legea nr.263/ 2010 privind pensiile publice si te lamuresti.
Nu exista minim si maxim, pensia de invaliditate se calculeaza in functie de stagiul de cotizare(vechimea in munca) avut si salariul din aceasta perioada. Numai bine!

| Estera123 explică (pentru Ioandelasal):

Si ai cum sa imi dai niste procente sau punctaje orientative care se folosesc pentru a calcula stagiul de cotizare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Estera123):

De regula stagiul de cotizare este egal cu vechimea in munca, la care se pot adauga si unele perioade asimilate, prevazute de legea pensiilor, nu exista procente sau punctaje orientative. De asemenea, la pensia de invaliditate, se poate acorda si stagiul potential. Cei de la pensii au un program informatic, in care introduc datele necesare si acesta calculeaza stagiul, este destul de complicat altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel de care ai auzit ca are pensia de 1400 ron, o fi avut salarii foarte mari toti anii cit a lucrat.