| ligianico a întrebat:

daca ai primit candva o amenda administrativa, afecteaza la admiterea pentru barou? cazierul stiu ca este curat, dar controleaza mai mult de atat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema si nu afecteaza admiterea in barou. Conform L.51/1995, republicata in 2011, cazurile de nedemnitate sunt numai cele prevazute in art.14, citez:
"ART.14.Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotãrâre judecãtoreascã la pedeapsa cu închisoare pentru sãvârşirea unei infracţiuni intenţionate, de naturã sã aducã atingere prestigiului profesiei;
b) cel care a sãvârşit abuzuri prin care au fost încãlcate drepturile şi libertãţile fundamentale ale omului, stabilite prin hotãrâre judecãtoreascã, sau a sãvârşit abateri disciplinare grave, sancţionate cu mãsura excluderii din profesie, ca sancţiune disciplinarã;
c) cel cãruia i s-a aplicat pedeapsa interdicţiei de a exercita profesia, pe durata stabilitã prin hotãrâre judecãtoreascã sau disciplinarã;
d) falitul fraudulos, chiar reabilitat." Numai bine!

| a1doru a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ioane,cu toata stima si respectul pe care ti-l port,daca as fi fost in locul tau, eu nu as fi raspuns la aceasta intrebare, avand in vedere de cine a fost pusa.ps.fara ranchiuna!

| Ioandelasal a răspuns (pentru a1doru):

Dorule nu-ti port ranchiuna dar consider ca nu ai dreptate. Am raspuns din cateva motive: 1.Raspund la toate intrebarile de legislatie, fara a tine cont de cine sunt puse, de altfel nici nu am de unde sti, daca utilizatorul nu spune. 2. S-ar putea ca ligianico sa nici nu fie absolventa a unei facultati de drept, am intalnit multe asemenea situatii, inclusiv de copii de gimnaziu care se interesau de o cariera juridica, punandu-mi intrebari pe privat. 3.Chiar daca este absolventa de drept si ar trebui sa stie macar cateva prevederi si din legea avocatilor, nu ai cum sa stii cum va evolua in continuare, s-ar putea sa fie un avocat bun. Acesta se formeaza in timp, dupa destula practica. Imi amintesc ca la inceput, desi stiam destula teorie, mi-a trebuit destul timp sa fac prima actiune, prima intampinare si prima cale de atac, fiindca voiam sa fie fara greseli si nu eram destul de sigur ca respectam in totul prevederile legale. Niciunul nu se naste stiutor si nu devine astfel decat in timp. O zi buna!
P.S.Multumesc pentru stima si respect.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vrei sa dai examen pentru intrarea in barou si nu stii chestia asta? Mi se pare cel putin ciudat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Art. 13. - (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
Ordonanță nr.2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.
În cazul amenzii administrative, termenul de prescripție este de 3 ani.
Pa, pa.

| a1doru a răspuns:

Tu vrei sa intrii in barou si intrebi pe TPU? vai de ''norocul'' clientilor care vor ajunge sa fie aparati de tine, in instanta.[ca de intrat, se intra ''pe banda rulanta''in barou.bani sa ai!]