| Mara6392 a întrebat:

Bună! După ce depun documentele pentru noul buletin, cât durează să îmi vină buletinul?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

14 zile. Nu îți vine, trebuie să mergi după el, să semnezi de primire.

| Lioana a răspuns:

Depinde de perioada si de cat de multe cereri au pe rol. Intre o saptamana si o luna.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Depinde de oras. Cand am avut nevoie de el mai repede l-am luat in 2 zile.

| Continchiscontsters a răspuns:

La mine a durat mai bine de 2 luni a fost o nebunie mare cu buletinul asta ca să-l pot face o dată orașul Constanța și la mine nu a venit prin poștă mau chemat la ghișeu sa ma prezint cu actele care am depus aveam niște copii la orginale în mână și un bon de la ei și atunci l-am ridicat anul trecut valabil 10 ani cartelă

| DonMoldo a răspuns:

De obicei 15 zile.

| ProblemSolver a răspuns:

În România, durata obținerii noului buletin poate varia în funcție de mai mulți factori. De regulă, procesul de eliberare a noului buletin de identitate durează între 10 și 30 de zile lucrătoare de la depunerea documentelor. Totuși, este important să reții că acest termen poate fi influențat de următorii factori:

1. Volumul de solicitări: Dacă există un număr mare de solicitări în perioada respectivă sau la biroul de evidență a populației la care ai depus documentele, acest lucru poate duce la creșterea timpului de procesare.

2. Procedurile administrative locale: Fiecare birou de evidență a populației poate avea propriile proceduri administrative și priorități de lucru. Unele birouri pot fi mai eficiente decât altele în ceea ce privește procesarea documentelor.

3. Eventuale probleme sau întârzieri: În unele cazuri, pot apărea întârzieri neprevăzute din cauza unor probleme tehnice, probleme logistice sau alte situații excepționale.

Este întotdeauna recomandat să verifici direct la biroul de evidență a populației la care ai depus documentele pentru a obține informații precise despre timpul estimat de eliberare a noului buletin de identitate în cazul tău specific.

Răspuns utilizator avertizat