| Teodora330 a întrebat:

Am 17 ani, locuiesc in Germania impreuna cu parintii si as vrea sa plec in Romania in vacanta pentru cateva saptamani. Stiti cumva daca pot pleca singura in Romania, fara insotitor, fara vreun act notarial, doar cu actele de identitate si atat? Am citit mai multe opinii legate de acest subiect, din cate am inteles, pot calatori cu unele companii care au aceasta optiune pentru tineri 16-17 ani ( de ex. Blue Air ). Nu as avea probleme cu intratul in tara, pentru ca am cetatenie romana. Dar inca nu sunt sigura daca este adevarat si daca intr-adevar nu am nevoie de insotitor, s-a.m.d.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu procură de la părinți.

| Andreeush a răspuns:

Ești minoră, îți trebuie procură de la ambii părinți pentru a ieși din țară.

| DoctorOtker22 a răspuns:

Salut, deci ca să poți merg cu avionu ai nevoie de procură de la ambii părinti că te dau la însoțitorul unei compani de exemplu Blue Air... şi cam asta e tot se percep prețuri mai mari fată de un bilet normal.

| Teodora330 explică (pentru DoctorOtker22):

Buna. Am inteles treaba asta cu insotitorul, dar din cate am citit pe diverse site-uri nu este nevoie de procura la plecarea mea in Romania, doar la iesire din Romania

| DoctorOtker22 a răspuns (pentru Teodora330):

Din căte ştiu îti trebuie si la intrare si la iesire pentru că ai 17 ani oricum din cate ştiu dacă iți faci pentru intrare îti face si pentru ieşire deci eu zic că îti trebuie pentru ambele situații că ai nevoie de însoțitor şi la intrare si la ieşire.