| Aberdeen a întrebat:

V-as multumi enorm,daca mi-ati oferi sfatul vostru in urmatoarea chestiune,care de altfel,nu-mi pot explica,dar ma apasa destul de mult,daca nu cel mai mult.
Acesta este anul nostru terminal, iar doamna diriginta s-a rotit la 90 de grade, cand ma asteptam mai putin.Noi nu suntem multi in clasa, si de cele mai multe ori doae 20% isi dau silinta sa invete si mai presus de toate:sa interactioneza cu doamna dirignta, daca intelegi.Nu stiu bine ce se intampla,doamna s-a suparat enorm, si de aproape 2 saptamani nu mai comunica cu noi ca inainte, nu-si mai ofera sufletul pe tava cum o facea inainte..Si ne spune ca ne-am pus in locul dansei,si acum ne ofera ceea ce primeste.
Sunt foarte necajita,isi continua treaba ca si profesoara cum nu se poate mai bine,dar orele au devenit greaoie, iar fata doamnei sugereaza mereu acelasi lucru:insiferenta si "primiti ce dati". Ceea ce m-a durut cel mai tare a fost aceasta replica:"Timp de 3 ani si jumatate nu v-am putut schimba.Nu-mi cereti acum sa vin cu o alta fata, pentru ca nu mai am.Nu mai pot trage de voi,peste limita mea de om,in contextul in care voi nu vreti."
Am incercat pauza de pauza,mereu,sa-i conving pe toti sa glumim cu doamna,asa cum o fac alte clase,sa-i aratam recunostinta,sa comunicam cu ea,sa radem, pentru ca eu singura nu stiu cum sa actionez.Nu pot.Dar nimeni nu vrea,si doamna este teribil de rece,cum in viata mea nu am vazut pe cineva. Poate daca nu o iubeam atat de mult,imi pastram sangele rece,dar ce pot sa spun, incep sa cred ca acum e prea tarziu daca nu am actionat cand trebuia.Si cred ca e suparata pe mine.

Ce sa fac,daca singura nu pot,si in grup nu pot? Sau poate ca pot?
Nu stiu ce-ati inteles, dar orice sfat sincer ma va ajuta.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Buna seara! Singura solutie este sa iti convingi colegii sa se schimbe,sa va mobilizati toti, sa puneti bani cu totii si sa-i cumparati un buchet de flori, sa o abordati dupa orele de curs, sa ii promiteti ca va schimbati si sa o si faceti. Inca ceva:nu este suficient sa te duci numai tu la ea, trebuie sa mergeti toti.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca este cu adevarat o diriginta asa cum trebuie sa fie, atunci ii va trece supararea, daca nu, va ramane o ciudata si nu va fi singura profesoara de acest fel.

| SkyPilot a răspuns:

Te duci tu, in numele tau, cu un buchet frumos de flori si iti exprimi aprecierea si recunostinta. Daca vede ca la unul singur din acea clasa ii pasa, s-ar putea sa revina la sentimente mai bune. Si ar fi bine sa le spui colegilor in avans ce ai de gand. Poate te mai urmeaza si altii.

| Caro34 a răspuns:

Imi pare rau ca esti trista, dar uneori nu poti schimba unele lucruri. Cu o floare nu se face primavara si totusi o minunata floare aduce primavara in sufletele noastre si nu numai! Poate are si ea motivele ei, poate ii pare rau ca se desparte de voi, poate vrea sa invatati sa luptati mai mult pentru dezvoltarea voastra pentru viitor etc. Tu invata bine si lupta sa ii arati ca o apreciezi mult! Numai bine!

| Aberdeen explică:

Va multumesc foarte mult!