| lorena66 a întrebat:

Buna. Prietena mea vrea sa plece cand face 18 ani din casa parintilor si sa se mute singura in alt oras, dar eu nu stiu ce sa zic pentru ca parintii ei nu stiu de asta si o face pe la spatele lor. Ii mai pot face parintii ei ceva, pentru ca ea totusi locuieste cu ei? Parintii mai pot chema politia?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dupa ce devine majora poate pleca de acasa fara acordul parintilor.
Totusi este bine sa le spuna unde pleaca, ca sa nu fie declarata de parinti ca disparuta sau rapita.

| mODIN a răspuns:

Dar oare isi poate gasi un job din care sa se intretina singura? Daca te angajezi la KFC, de exemplu, si vrei sa te muti de la parinti, o sa cam faci foamea daca nu ai colegi de apartament.

| lorena66 explică (pentru mODIN):

Asta e treaba ei… nu ne priveste nici pe tine si nici pe mine

Răspuns utilizator avertizat