| denisbucuresti a întrebat:

Buna seara, am stat cu chirie si propietarii doar ca nu am putut plati chiria pe luna respectiva si ei stiind ca au garantia de la noi ne-au dat afara si cand ne-am mutat nu am facut nici un act nimic, nici inventar, nici contract anaf si ei dupa ce ne-au dat afara acum spun ca au avut un tv si vor sa ne puna in carca daca nu le platim ne dau la politie. Doar ca am facut inainte de plecare un proces verbal ca sa ne lase sa plecam si am scris ca nu lasam buletinul pentru asa ceva doar ne-au pus sa semnam! Ce ne pot face? Va rog un ajutor!

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dacă v-au inchiriat "la negru" sunt vinovați de evaziune fiscală.
Nu vă vor reclama nici la Poliție și nici nu va vor da în judecată, pentru că știu ca evaziune fiscala înseamnă dosar penal, plus amendă cât casa.
Dacă a existat un TV și voi l-ați luat, e bine să-l înapoiați. Nu de frica reclamației. Dar gândește-te că nu știi ce prieteni au și la cine vor apela. Să nu te trezești în vreo noapte la vreun colț de stradă cu o lopată peste ochi.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ai fost de acord sa semnezi un proces-verbal ca lipseste televizorul?
Daca n-ai facut proces-verbal de predare-primire la data inchirierii, in care era prevazut si televizorul, atunci nu trebuia sa semnezi procesul-verbal de la plecare si, daca proprietarul facea reclamatie, era cuvantul lui contra cuvantului tau si nu se intampla nimic. Acum esti bun de plata pentru televizor, deoarece ai semnat aiurea si invatatura se plateste.

| denisbucuresti explică (pentru Ioandelasal):

Dar in procesul verbal este facuta pe o agenda oarecare si am scris ca il las si buletinul in original dar nu am lasat nimic! si nu am avut martori sau numai stiu eu ce, ideea e ca ce poate sa faca la politie si nici nu am scris eu procesul verbal precum ii las buletinul pana ii aduc eu televizorul dar buletinul este la mine.

| denisbucuresti explică (pentru Ioandelasal):

Dar si in plus de asta procesul asta de mana era intre mine si el atat nu se pune ca si NULL?

| Violleta2022 a răspuns (pentru denisbucuresti):

Atata vreme cat ai acceptat si semnat in scris ca lasi televizorul si nu l-ai lasat, hartia aia poate fii folosita ca document, confirmand ca tu ai televizorul si nu vrei sa-l inapoiezi.
Bineinteles ca te poate da in judecata si pe langa returnarea televizorului, ti se poate impune plata chiriei la zi si bineintels plata cheltuielilor de judecata.
Fii intelegator si inapoiaza televizorul, ca sa incheiati discutia cu propietarul, sa nu ajungeti prin tribunale.

| Ioandelasal a răspuns (pentru denisbucuresti):

N-are importanta pe ce este scris procesul-verbal sau ca este scris de mana, actul este perfect valabil si pe baza acestuia te poate da in judecata si vei plati cu mult mai mult decat valoarea televizorului, la aceasta se vor adauga cheltuielile de judecata si de executare silita, dupa caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i sa iti dea garantia, (asta daca ai fost chirias ok si nu i-ai facut la om stricaciuni si furaciuni), daca nu, te duci si il reclami la anaf.
Va plati de 5-7 ori amenda, fata de avans.
Dar la cum sunt romanii, ala stie ca tu n-o sa faci nimic, si o sa-ti dea la bot.
Daca vor ei sa iti dea banii, ok, dar ma indoiesc.
Fa-le reclamatie la anaf ca inchiriaza ilegal si nu platesc taxe la stat, si le calculeaza baietii ce datorii au la stat, si le trimite factura direct la impozit happy
O sa il usture si curu pe ala, cand o sa vada cat are de platit.