| andreeatudor a întrebat:

Buna seara.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns?
Cine stie daca ai concedii medicale iti poate desface contractul de munca? Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod legal nu-ti poate face nimic dar gaseste el un alt motiv de desfacere a contractului de munca. In socialism nu s-ar fi intamplat asa ceva. Astia-s capitalistii! Fac ce vor cu oamenii.

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar dupa expirarea concediului medical. Pe timpul lui, nu.
Exista si niste exceptii.
Este legal daca angajatorul se incadreaza in prevederileOUG 158/2005:
Art. 32. -
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.

| andreeatudor explică (pentru Salontanul):

Ok. Ms mult de raspuns.
Eu ma refeream daca ai concedii medicale ceva mai din urma iti poate desface contractul de munca.
Pe mine m-a chemat la birou ca sa ma instinteze ca la următorul concediu medical pe care il iau îmi desface contractul de munca.

| andreeatudor explică (pentru Salontanul):

Asta ma gândeam si eu ca nu au voie normal sa ma dea afara doar din cauza ca am avut concedii medicale inventeaza ei ceva cand o sa desfaca contractul de munca. Ms mia
Fost de ajutor raspunsul tau.
O zi buna

| Salontanul a răspuns (pentru andreeatudor):

Multumesc si eu!

| andreeatudor explică (pentru Salontanul):

Dar daca iti desface contractul de muncă mai trebuie să semnezi ceva?

| Salontanul a răspuns (pentru andreeatudor):

Ca ai luat la cunostinta.

| Salontanul a răspuns:

In mod legal nu-ti poate face nimic dar gaseste el un alt motiv de desfacere a contractului de munca. In socialism nu s-ar fi intamplat asa ceva. Astia-s capitalistii! Fac ce vor cu oamenii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula CIM nu poate fi desfacut pe timpul concediilor medicale si in alte cazuri, cu exceptia situatiei cand angaatorul intra i reorganizare udiciara, faliment sau dizolvare, conform Codului muncii, citez:
"ART. 60.(1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
  a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
  b) pe durata suspendării activităţii ca urmare a instituirii carantinei;
  c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
  d) pe durata concediului de maternitate;
  e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
  f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
  h) pe durata efectuării concediului de odihnă.
  (2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare, a falimentului sau a dizolvării angajatorului, în condiţiile legii."